Dzień Polonii i Polaków za Granicą

Cały świat obchodzi dziś Dzień Polonii i Polaków za Granicą – święto wszystkich Polaków mieszkających poza granicami Polski, proklamowane 2 maja 2001 roku. Z inicjatywą zorganizowania tegorocznych widowiskowych obchodów święta w Polsce wystąpiło Stowarzyszenie “Wspólnota Polska”. Obchodom będą towarzyszyły uroczystości z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, także obchodzonego 2 maja. Obchody obu świąt zostały objęte honorowym patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W Wilnie natomiast zabraknie dziś tradycyjnego przemarszu ulicami miasta, gdyż liczna delegacja mniejszości polskiej udała się na obchody do Warszawy.

Obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą są świadectwem związków kraju z polską diasporą oraz potwierdzeniem jedności wszystkich Polaków. Święto to zostało ustanowione w uznaniu wielowiekowego wkładu Polonii w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości, za wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach.

Od 2004 roku obchodom Dnia Polonii i Polaków za Granicą towarzyszą także uroczystości z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej, który ma popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Centralne obchody obu świąt rozpoczną się dziś mszą świętą w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela, a przewodniczyć jej będzie Jego Eminencja Ks. Prymas Józef Kowalczyk.

W południe, przed Pałacem Prezydenta RP w Warszawie, odbędzie się uroczystość podniesienia Wielkoformatowej Flagi Narodowej. Następnie mieszkańcy i goście Warszawy wezmą udział w festynie, który odbędzie się przed Pałacem Prezydenckim i na Skwerze Mickiewicza. Festyn będzie barwną prezentacją zespołów polonijnych i solistów z Czech, Ukrainy, Litwy. Litwę na festynie będą reprezentowały “Kapela Wileńska”, “Wileńszczyzna”, “Zgoda” oraz piosenkarka Ewelina Saszenko.

W namiotach, ustawionych na skwerze Mickiewicza, Polacy z Litwy będą promować rejon wileński i trocki. Z kolei Polacy z Zaolzia przedstawią wydawnictwa poświęcone historii obecności mniejszości polskiej w Czechach oraz rękodzieło i regionalne produkty. spożywcze. Polaków z Ukrainy reprezentować będzie Polskie Koło Gospodyń z Koziatynia.

2 maja zabraknie natomiast przemarszu ulicami Wilna przedstawicieli organizacji polskich na Litwie. Według sekretarza Związku Polaków na Litwie Edwarda Trusewicza, w tym roku zapadła decyzja o udaniu się do Warszawy i wzięciu udziału w centralnych obchodach Dnia Polonii i Polaków za Granicą w Warszawie.

Tegoroczne uroczystości tego święta w Polsce będą miały szczególny charakter dla Polaków z Litwy. 2 maja Stowarzyszenie “Wspólnota Polska” rozpoczyna wielką narodową zbiórkę, której celem jest zdobycie środków na budowę Miejsca Pamięci Narodowej w Zułowie na Litwie. Teren, na którym stał niegdyś rodzinny dwór marszałka Józefa Piłsudskiego, należy do Związku Polaków na Litwie. Przedstawiciele ZPL nie mają jednak dostatecznych środków na budowę miejsca pamięci we własnym zakresie.

Obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą odbędą się na Litwie 6 maja. W tym dniu w Zułowie, rodzinnej miejscowości Józefa Piłsudskiego, zostaną zasadzone trzy kolejne dęby w alei Pamięci Narodowej. W ten sposób członkowie Związku Polaków na Litwie i przedstawiciele mniejszości polskiej na Litwie oddadzą hołd obrońcom Westerplatte, uczestnikom powstania warszawskiego i bitwy pod Monte Cassino. Mniejsze uroczystości odbędą się także w innych miejscowościach na Litwie, w tym w Druskiennikach i Laudzie.

wilnoteka.lt/wspolnotapolska.org.pl
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply