Ruszyła akcja Młodzieży Wszechpolskiej na Dolnym Śląsku, podczas której narodowcy będą zbierać flagi i proporce w polskich barwach narodowych. Mają one trafić do licznie zamieszkujących Grodzieńszczyznę Polaków.

“Na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej pozostało kilkaset tysięcy Polaków – naszych rodaków, którzy nigdy z Polski nie wyjechali, to Rzeczpospolita była zmuszona od nich odejść w 1945 roku. Najliczniejszą wspólnotą polską na Kresach są Polacy zamieszkujący obecne terytorium Republiki Białoruś – jest ich według państwowego spisu powszechnego 295 tysięcy, a w rzeczywistości najpewniej o wiele więcej”– przypominają pomysłodawcy akcji. Najodważniejsze szacunki mówią nawet o 1,5-2 mln społeczności polskiej na Białorusi. W warunkach występowania dość powierzchownej świadomości narodowej na Białorusi polskość często bowiem jest kojarzona bezpośrednio z wyznaniem rzymskokatolickim.

Wszechpolacy przypominają również o procesie przymusowej sowietyzacji Polaków na Białorusi:

“Ludzie ci w okresie sowieckim byli pozbawieni wszelkiego kontaktu z polską oświatą i polską kulturą. Obecnie na Białorusi funkcjonują jedynie dwie polskojęzyczne szkoły. Białoruskich Polaków otaczają pomniki Lenina i ulice mające za patronów „bohaterów” Związku Radzieckiego – czasem oficerów NKWD odpowiedzialnych za prześladowanie polskiej ludności po 1945 roku. Białoruskie władze krępują możliwość działalności społecznej w polskim duchu narodowym. Polskie dzieci uczą się w szkołach bolszewickiej wersji historii”– podkreślają wszechpolacy.

Organizatorzy wyjaśniają również główny cel akcji:

“Polscy aktywiści z Grodzieńszczyzny zwrócili się z prośbą o zorganizowanie zbiórki polskich flag tak, aby z każdą kolejną polską rocznicą ten kresowy region coraz okazalej mienił się polskimi barwami narodowymi. Z entuzjazmem podejmujemy więc akcję zbiórki i zachęcamy do przynoszenia flag, ale też niewielkich proporczyków z różnego materiału, które można umieścić w mieszkaniu, biurze czy samochodzie, by również tam przypominały o ciągle żywej na Białorusi polskości wielu jej mieszkańców”.

Pomysłodawcy akcji proszą wszystkie osoby, które chciałyby się do niej włączyć, o kontakt pod adresem mailowym: [email protected]

Facebook.com/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply