Turcy cypryjscy zaatakowali przedstawicieli sił pokojowych ONZ w związku ze sporem o budowę drogi w strefie buforowej między grecką a nierozpoznaną turecką częścią Cypru.

Do zdarzenia doszło w piątek podczas prac budowlanych na drodze z miejscowości Arsos na północnym Cyprze do zamieszkałej przez mieszaną ludność turecko-grecką miejscowości Pila, położonej w strefie buforowej.

Turkom cypryjskim droga pozwoliłaby dostać się miejscowości Pila z pominięciem punktu kontrolnego w brytyjskiej bazie wojskowej na Cyprze. Z kolei Grecy cypryjscy postrzegają budowę jako działanie o znaczeniu militarnym, za którym stoi Turcja.

Podczas starcia kilkudziesięciu Turków cypryjskich zaatakowało kilku słowackich i brytyjskich żołnierzy ONZ, z których część zostało uderzonych w twarz; trzech musiało szukać pomocy medycznej z powodu drobnych obrażeń.

Rzecznik sił pokojowych ONZ na Cyprze, Alim Siddique, powiedział AP, że budowa drogi nadal będzie blokowana pokojowymi metodami, ponieważ to działanie narusza status quo w strefie buforowej.

Atak potępił też czołowy dyplomata UE Josep Borrell oraz przedstawicielstwa Francji, Wielkiej Brytanii i USA w Nikozji. Rząd cypryjski potępił „zorganizowaną przemoc” Turków cypryjskich i dodał, że jest w kontakcie z ONZ, UE i innymi rządami, aby zapobiec „tureckim planom”.

Z kolei władze Tureckiej Republiki Cypru Północnego winą za incydent obarczyły siły pokojowe ONZ, określając ich działania jako „nie do przyjęcia”, a oskarżenia jako „bezpodstawne”.

Przemoc wobec sił pokojowych ONZ była pierwszym tego typu incydentem od wielu lat. Prawdopodobnie utrudni trwające starania Nikozji o wznowienie rozmów w sprawie porozumienia co do podziału wyspy.

W ubiegłym roku informowaliśmy, że nieuznawana Turecka Republika Cypru Północnego zagroziła, że zmusi siły pokojowe ONZ do opuszczenia kontrolowanej przez siebie części wyspy.

Cypr był przez wieki częścią Imperium Osmańskiego. W 1878 r. na podstawie traktatu z Osmanami Cypr został przekazany Wielkiej Brytanii w zamian za gwarancje bezpieczeństwa dla zamieszkującej tam wśród Greków społeczności tureckiej. Po wojnie Grecy zorganizowali na Cyprze ruch wyzwoleńczy i doprowadzili w 1960 r. do dekolonizacji wyspy, którą Londyn zaakceptował pod warunkiem, że nie stanie się ona częścią Grecji. W następnych latach dochodziło w Republice Cypryjskiej do napięć miedzy ludnością grecką i mniejszością turecką stanowiącą 18 proc. mieszkańców wyspy, wcześniej współpracującą z Brytyjczykami.

W 1974 r. po zamachu stanu na Cyprze z inspiracji Aten, władze na Cyprze przejęli radykalni greccy nacjonaliści, którzy ogłosili Enosis – zjednoczenie z Grecją. W odpowiedzi na to 20 lipca 1974 r. armia turecka przeprowadziła inwazję na wyspę. Pod jej osłoną na północy powstała Turecka Republika Cypru Północnego, kontrolująca 36 proc. powierzchni wyspy. Republika ta nie jest uznawana przez żadne państwo świata poza Turcją. Jest także uznawana Islamską Organizację Współpracy.

By zapobiec eskalacji konfliktu między dwiema społecznościami etnicznymi na Cypr jeszcze w 1964 r. skierowano misję pokojową ONZ. Po inwazji tureckiej żołnierze UNFICYP obsadzają strefę buforową, tak zwaną “zieloną linię”, oddzielającą obszary kontrolowane przez oficjalne władze Republiki Cypryjskiej i te kontrolowane przez cypryjskich Turków.

Czytaj także: Premier Tureckiej Republiki Cypru Północnego – tureckie wojsko nigdy nie wycofa się z wyspy

Kresy.pl / apnews.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply