W czwartek Parlament Europejski wezwał UE do nałożenia sankcji na Turcję za nielegalne działania prezydenta kraju Erdogana – poinformowała agencja prasowa Reuters.

W czwartek przy 631 głosach za, 3 przeciw i 59 wstrzymujących się, parlament przyjął niewiążącą rezolucję popierającą Cypr będący członkiem UE, wzywającą przywódców UE do „podjęcia działań i nałożenia surowych sankcji w odpowiedzi na nielegalne działania Turcji” – poinformowała agencja prasowa Reuters

Rezolucja prawdopodobnie wzmocni dążenia Francji do ustanowienia sankcji UE wobec Turcji, w następstwie sporu między tureckimi władzami a członkami UE, Grecją i Cyprem, o prawa do gazu ziemnego.

Zobacz też: MSZ Turcji: sankcje UE wobec tureckiej firmy to podwójne standardy i stronniczość

Rezolucja parlamentu określiła wydobycie gazu przez Turcję we wschodniej części Morza Śródziemnego jako „nielegalne”, zarzut ten Ankara odrzuca.

Francja, skłócony z Turcją również w innych kwestiach, nie opracowała jeszcze szczegółowych sankcji, ale dyplomaci twierdzą, że jakiekolwiek środki prawdopodobnie dotkną obszary tureckiej gospodarki związane z wydobyciem węglowodorów, takich jak transport morski, energia i bankowość.

„Turcja wie, co musi zrobić” – powiedział francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian podczas przesłuchania w parlamencie we Francji w tym tygodniu. „Konfrontacja czy współpraca, to zależy od nich”.

Zobacz też: Turcja liczy na reset w stosunkach z UE – na swoich warunkach

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W piątek Turcja odrzuciła wezwanie Parlamentu Europejskiego do nałożenia sankcji na Ankarę, nazywając to żądanie „oderwanym od rzeczywistości”.

Rzecznik tureckiego MSZ Hami Aksoy potępił rezolucję i oskarżył Parlament Europejski o „uprzedzenia i oderwanie się od realiów” na Cyprze.

„Jeśli utrzymane zostanie to podejście i mentalność, organy UE nie będą w stanie wnieść konstruktywnego wkładu w rozwiązanie kwestii cypryjskiej” – powiedział Aksoy.

Zobacz też: Cypr blokuje sankcje UE na Białoruś, w tle konflikt z Turcją

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz