Ukraiński sztab generalny chciałby wykorzystać podwozie czeskiej Tatry pod wielkokalibrowe systemy rakietowe, przede wszystkim w przypadku systemów przeciwokrętowych rakiet manewrujących Neptun.

W środę gen. pułkownik Rusłan Chomczak, głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy podczas spotkania z blogerami powiedział, że ukraiński sztab generalny chciałby wykorzystać podwozie czeskiej Tatry pod pewne wielkokalibrowe systemy rakietowe.

Gen. Chomczak powiedział, że Tatra to „fajna maszyna”. – Chcemy, żeby baza Tatry była pod Neptunem – powiedział, odnosząc się do najnowszych ukraińskich systemów przeciwokrętowych rakiet manewrujących. Dodał też, że ukraińscy wojskowi chcą wykorzystać czeskie podwozie w modernizowanych rakietowych systemach artyleryjskich Huragan.

Zdaniem ukraińskiego generała, czeskie podwozie ma dobrą jakość, ale przy tym jest droższe niż to, które zwykle produkował dla Sił Zbrojnych Ukrainy Krzemieńczucki Zakład Samochodowy. Zwrócił przy tym uwagę, że obecnie jest dość znaczny problem z wyznaczeniem producenta ciężarówek dla wojska oraz podwozi dla różnych typów uzbrojenia. Głównym problemem jest bankructwo zakładów w Krzemieńczuku, będącego do niedawna głównym dostawca dla ukraińskiej armii.

Gen. Chomczak powiedział, że zakład ten „jest na kolanach”, ale armia jest gotowa zamówić tam sprzęt. Zaznaczył jednak, że taka współpraca nie mogłaby wyglądać tak, jak w ostatnich sześciu latach. Zapewne chodziło mu o niestabilność pracy zakładu, a także liczne zastrzeżenia do nowych ciężarówek.

Pierwsza partia systemów Neptun, jako bazowa, miała podwozie KrAZ-7634HE, dla wyrzutni USPU-360 i podwozie KrAZ-6322 dla mobilnego punktu dowodzenia RKP-360 i pojazdu transportowo-ładującego TM-360). Na razie nie wiadomo, czy we wszystkich tych przypadkach będzie zmiana podwozia na Tatrę, czy tylko w przypadku wyrzutni.

Przeczytaj: Ukraiński system rakietowy Neptun może otrzymać podwozie kołowe od czeskiej Tatry

Czytaj również: Ukraina: resort obrony chce jeszcze w tym roku zakupić system przeciwokrętowy Neptun

Ostatnio pisaliśmy, że najnowszy ukraiński wieloprowadnicowy system artylerii rakietowej „Burewij” przeszedł próby ogniowe. Zainteresowanie nim wykazuje Ministerstwo Obrony Ukrainy, widząc w nim potencjalnego następcę systemów „Uragan”. Należy zaznaczyć, że w tym przypadku wyrzutnia wieloprowadnicowa umieszczona jest na podwoziu kołowym 8×8 czeskiej Tatry, charakteryzującym się wysokim poziomem przejezdności i ergonomicznością, pozwalając na rozwinięcie prędkości maksymalnej 100 km/godzinę.

Wypowiedź gen. Chomczaka pokazuje, że w związku z obecną sytuacją ukraińska armia jest bardzo zainteresowana wykorzystywaniem podwozia kołowego od czeskiej Tatry. Dostępne informacje nie wskazują jednak, na ile może być to stała i rzeczywista współpraca, a w jakim stopniu np. forma rozwiązania pośredniego, związana z kryzysem w zakładach w Krzemieńczuku.

Przypomnijmy też, że głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy potwierdził, że w przyszłym roku Ukraina zakupi pięć nowych, tureckich dronów rozpoznawczo-uderzeniowych Bayraktar TB2.

defence-ua.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply