Nieuznawana Turecka Republika Cypru Północnego zagroziła, że zmusi siły pokojowe ONZ do opuszczenia kontrolowanej przez siebie części wyspy.

„Nasza gościnność ma swoje granice” – powiedział Tahsin Ertugruloglu minister spraw zagranicznych nieuznawanej republiki, odnosząc się do misji pokojowej ONZ na Cyprze, UNFICYP. Jak dodał – „albo podpiszą porozumienie […], albo odejdą” – zacytował za turecką gazetą „Hurriyet” portal telewizji France24.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

0 PLN    (0%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Mówiąc o ultimatum wystosowanym przez nieuznawaną republikę Ertugruloglu powiedział – „Zdecydowaliśmy się dać im jeszcze jeden miesiąc. To nie rząd cypryjskich Greków [Republiki Cypryjskiej] był tym, który zatwierdził waszą misję na Północy. To byliśmy my”.

Cypr był przez wieki częścią Imperium Osmańskiego. W 1878 r. na podstawie traktatu z Osmanami Cypr został przekazany Wielkiej Brytanii w zamian za gwarancje bezpieczeństwa dla zamieszkującej tam wśród Greków społeczności tureckiej. Po wojnie Grecy zorganizowali na Cyprze ruch wyzwoleńczy i doprowadzili w 1960 r. do dekolonizacji wyspy, którą Londyn zaakceptował pod warunkiem, że nie stanie się ona częścią Grecji. W następnych latach dochodziło w Republice Cypryjskiej do napięć miedzy ludnością grecką i mniejszością turecką stanowiącą 18 proc. mieszkańców wyspy, wcześniej współpracującą z Brytyjczykami.

W 1974 r. po zamachu stanu na Cyprze z inspiracji Aten, władze na Cyprze przejęli radykalni greccy nacjonaliści, którzy ogłosili Enosis – zjednoczenie z Grecją. W odpowiedzi na to 20 lipca 1974 r. armia turecka przeprowadziła inwazję na wyspę. Pod jej osłoną na północy powstała Turecka Republika Cypru Północnego, kontrolująca 36 proc. powierzchni wyspy. Republika ta nie jest uznawana przez żadne państwo świata poza Turcją. Jest także uznawana Islamską Organizację Współpracy.

By zapobiec eskalacji konfliktu między dwiema społecznościami etnicznymi na Cypr jeszcze w 1964 r. skierowano misję pokojową ONZ. Po inwazji tureckiej żołnierze UNFICYP obsadzają strefę buforową, tak zwaną „zieloną linię”, oddzielającą obszary kontrolowane przez oficjalne władze Republiki Cypryjskiej i te kontrolowane przez cypryjskich Turków.

Czytaj także: Premier Tureckiej Republiki Cypru Północnego – tureckie wojsko nigdy nie wycofa się z wyspy

france24.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz