Premier Tureckiej Republiki Cypru Północnego: Tureckie wojska nigdy nie wycofają się z wyspy

Premier Tureckiej Republiki Cypru Północnego (TRPC) zapewnił w piątek, że tureckie wojska nie wycofają się z wyspy, a jego kraj “nie stanie się kolejną Strefą Gazy” – przekazała agencja prasowa Anadolu.

Jak poinformowała agencja prasowa Anadolu, premier Tureckiej Republiki Cypru Północnego (TRPC) zapewnił w piątek, że tureckie wojska nie wycofają się z wyspy, a jego kraj “nie stanie się kolejną Strefą Gazy”.

Ersin Tatar przedstawił uwagi w oświadczeniu dotyczącym powietrznych, naziemnych i morskich ataków sił izraelskich na Palestyńczyków w Strefie Gazy i podkreślił, że Izrael utrzymywał ataki nawet podczas świętowania końca świętego miesiąca Ramadanu.

Tatar powiedział, że ci, którzy milczą przed masakrą dokonaną przez państwo izraelskie, są współwinni zbrodni przeciwko ludzkości. Według premiera, reakcja społeczności międzynarodowej wobec wydarzeń w Izraelu wskazuje jak duże znaczenie dla Tureckiej Republiki Cypru Północnego mają gwarancje Turcji.

„Świat powinien wiedzieć, że rola Turcji nie zostanie usunięta. Wojska tureckie nie wycofają się z Cypru, a Turecka Republika Cypru Północnego nie stanie się Gazą” – powiedział.

Tatar zdecydowanie potępił izraelskie ataki na Gazę i złożył kondolencje Palestyńczykom, dodając, że wspierał Palestyńczyków i modlił się za nich.

Zobacz też: Zwolennik Erdogana na czele nieuznawanego parapaństwa na Cyprze

Cypr był przez wieki częścią Imperium Osmańskiego. W 1878 r. na podstawie traktatu z Osmanami Cypr został przekazany Wielkiej Brytanii w zamian za gwarancje bezpieczeństwa dla zamieszkującej tam wśród Greków społeczności tureckiej. Po wojnie Grecy zorganizowali na Cyprze ruch wyzwoleńczy i doprowadzili w 1960 r. do dekolonizacji wyspy, którą Londyn zaakceptował pod warunkiem, że nie stanie się ona częścią Grecji. W następnych latach dochodziło w Republice Cypryjskiej do napięć miedzy ludnością grecką i mniejszością turecką stanowiącą 18% mieszkańców wyspy, wcześniej współpracującą z Brytyjczykami.

W 1974 r. po zamachu stanu na Cyprze z inspiracji Aten, władze na Cyprze przejęli radykalni greccy nacjonaliści, którzy ogłosili Enosis – zjednoczenie z Grecją. W odpowiedzi na to 20 lipca 1974 r. armia turecka przeprowadziła inwazję na wyspę. Pod jej osłoną na północy powstała Turecka Republika Cypru Północnego, kontrolująca 36 proc. powierzchni wyspy. Republika ta nie jest uznawana przez żadne państwo świata poza Turcją. Jest także uznawana Islamską Organizację Współpracy.

Kresy.pl/Anadolu

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply