Grecki portal twierdzi, że 42 czołgi tureckiej armii pojawiły się na północy Cypru kontrolowanej przez nieuznawaną Turecką Republikę Cypru Północnego.

Według informacji portalu Greekreporter.com podanej 4 lipca, Turcja przerzuciła na Cypr 42 czołgi typu Leopard-2A4. Czołgi miały przybyć na wyspę wraz z zapasami amunicji na pokładzie statku towarowego, a miały wyruszyć z miasta w Edirne, w europejskiej części Turcji. Czołgi należą do 1 armii stacjonującej w dystrykcie Evron. Znajdują się obecnie w mieście Kythrea, które znajduje się pod kontrolą nieuznawanej Tureckiej Republiki Cypru Północnego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Według portalu dyslokacja tureckich czołgów została odnotowana przez władze Republiki Cypryjskiej, które przygotowały stosowny raport w tej sprawie. Może mieć on znaczenie międzynarodowe, bowiem Niemcy sprzedając Turcji sprzęt wojskowy swojej produkcji zawierają w kontraktach klauzulę zabraniającą Turkom wykorzystywania tego uzbrojenia poza międzynarodowo uznanymi granicami ich państwa. Podobne zastrzeżenia ujmują w kontraktach z Turcją Amerykanie. Przerzucenie czołgów Leopard na Cypr jest złamaniem zapisów kontraktów.

Cypr był przez wieki częścią Imperium Osmańskiego. W 1878 r. na podstawie traktatu z Osmanami Cypr został przekazany Wielkiej Brytanii w zamian za gwarancje bezpieczeństwa dla zamieszkującej tam wśród Greków społeczności tureckiej. Po wojnie Grecy zorganizowali na Cyprze ruch wyzwoleńczy i doprowadzili w 1960 r. do dekolonizacji wyspy, która Londyn zaakceptował pod warunkiem, że nie stanie się ona częścią Grecji. W następnych latach dochodziło w Republice Cypryjskiej do napięć miedzy ludnością grecką i mniejszością turecką stanowiącą 18% mieszkańców wyspy, wcześniej współpracującą z Brytyjczykami.

W 1974 r. po zamachu stanu na Cyprze z inspiracji Aten, władze na Cyprze przejęli radykalni greccy nacjonaliści, którzy ogłosili Enosis – zjednoczenie z Grecją. W odpowiedzi na to 20 lipca 1974 r. armia turecka przeprowadziła inwazję na wyspę. Pod jej osłoną na północy powstała Turecka Republika Cypru Północnego, kontrolująca 36% powierzchni wyspy. Republika ta nie jest uznawana przez żadne państwo świata poza Turcja oraz przez Islamską Organizację Współpracy.

Czytaj także: Na Cypr spadła rakieta rosyjskiej produkcji [+VIDEO]

greece.greekreporter.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz