Wywiad NATO szacuje, że na każdego ukraińskiego żołnierza zabitego w obronie Bachmutu siły rosyjskie straciły co najmniej pięciu – poinformowała w poniedziałek stacja CNN powołując się na anonimowego oficera NATO.

Jak przekazała w poniedziałek stacja CNN, wywiad NATO szacuje, że na każdego ukraińskiego żołnierza zabitego w obronie Bachmutu siły rosyjskie straciły co najmniej pięciu. Urzędnik rozmawiał z CNN pod warunkiem, że pozostanie anonimowy. Pomimo korzystnego stosunku Ukraina ponosi jednak znaczne straty broniąc miasta.

Ukraińscy urzędnicy wielokrotnie twierdzili, że zadają Rosji ciężkie straty.

Jak przekonuje gazeta Bild, prezydent Wołodymyr Zełenski i naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy Walerij Załużny mają sprzeczne poglądy na temat tego, jak wojsko powinno poradzić sobie z sytuacją w Bachmucie. Bild pisze, że Załużny rozważał taktyczne wycofanie się z Bachmutu z powodu troski o dobro swoich żołnierzy.

“Zdecydowana większość żołnierzy w Bachmucie nie rozumie, dlaczego miasto jest utrzymywane” – powiedział Bildowi ukraiński analityk wojskowy pod warunkiem anonimowości.

Inny ukraiński analityk wojskowy powiedział gazecie, że obecny stosunek ofiar między Ukraińcami a Rosjanami wynosi 1: 7, dlatego ukraińskie wojsko broni Bachmutu. Dodał jednak, że „żołnierze powinni zostać wycofani trzy tygodnie temu, kiedy Rosjanie wzięli Krasną Górę”.

Tymczasem biuro prezydenta poinformowało 6 marca, że odbyło się spotkanie między Zełenskim, Załużnym i innymi urzędnikami dotyczące sytuacji w mieście. Zgodnie z komunikatem prasowym mówiono kontynuowaniu działalności obronnej i wzmocnieniu pozycji ukraińskiego wojska.

Brytyjskie ministerstwo obrony podało w sobotniej aktualizacji wywiadowczej, że regularna armia rosyjska i siły Grupy Wagnera poczyniły dalsze postępy na północnych przedmieściach Bachmutu. Obszar jest obecnie utrzymywanym przez Ukraińców “klinem, narażonym na rosyjskie ataki z trzech stron” – czytamy.

Brytyjczycy podkreślają, że Ukraina wzmacnia ten obszar elitarnymi jednostkami, a w ciągu ostatnich 36 godzin zniszczono dwa kluczowe mosty w Bachmucie (m.in. ważny most łączący miasto z ostatnim głównym szlakiem zaopatrzeniowym). “Ukraińska obrona Bachmutu znajduje się pod coraz silniejszą presją, w mieście i jego okolicach toczą się intensywne walki, a szlaki zaopatrzeniowe są coraz bardziej ograniczone” – wskazuje brytyjski wywiad.

W sobotę wieczorem ze strony rosyjskich blogerów wojskowych pojawiły się doniesienia, że strona ukraińska zaczęła wycofywać z Bachmutu część swoich oddziałów. Tego samego dnia, późnym wieczorem, sytuację skomentował rzecznik Wschodniego Zgrupowania ukraińskich wojsk, Serhij Czerewatyj. W komentarzu dla stacji CNN oświadczył, że wojska rosyjskie nie przejęły kontroli nad miastem.

Walki w Bachmucie toczą się bardziej na peryferiach, a samo miasto jest kontrolowane przez ukraińskie siły obrony: Siły Zbrojne Ukrainy, Straż Graniczną i Gwardię Narodową. Nie odbywa się też żadne masowe wycofywanie wojsk ukraińskich” – podkreślił. Dodał, że wojska ukraińskie prowadzą „kontrolowaną, planową rotację pozycji”.

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin ocenił w poniedziałek, że miasto Bachmut na wschodzie Ukrainy ma dla Rosjan większe znaczenie jako symbol, a nie cel strategiczny lub operacyjny. “Ewentualne zdobycie Bachmutu przez Rosjan nie musi oznaczać zmiany przebiegu wojny” – powiedział, cytowany przez agencję Reuters.

Walki o Bachmut toczą się od lata ub. roku. Rosjanie ponieśli w tej bitwie wysokie straty, ale otaczają miasto. Separatystyczny przywódca samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszylin powiedział, że „praktycznie wszystkie drogi” prowadzące do Bachmutu są „pod [rosyjską] kontrolą ogniową”. Z kolei dowódca sił lądowych Ukrainy gen. płk Ołeksandr Syrski powiedział, że sytuacja wokół Bachmuta jest „niezwykle napięta”.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply