Do organów Unii Europejskiej i NATO wpłynęły prośby czeskiego rządu o pomoc w walce z epidemią COVID-19. Bruksela już zdecydowała, że niezwłocznie wyśle Czechom 30 respiratorów.

Jak podała w czwartek Komisja Europejska, w odpowiedzi na prośbę Czech o pomoc Unia Europejska niezwłoczne wyśle Czechom pierwszą partię respiratorów w liczbie 30. Sprzęt będzie pochodził z unijnej rezerwy sprzętu medycznego RescEU utworzonej na początku tego roku w celu pomocy krajom dotkniętym pandemią koronawirusa.

“Właśnie zadzwoniłam do premiera Andreja Babiša, aby mu powiedzieć, że szybko wysyłamy do Czech zestaw 30 respiratorów z naszej rezerwy RescEU.” – oświadczyła szefowa KE Ursula von der Leyen. “Jesteśmy w kontakcie z innymi krajami UE, aby zmobilizować więcej respiratorów dla Republiki Czeskiej” – dodawała von der Leyen.

Według Brukseli będzie to pierwszy przypadek wysłania respiratorów z rezerwy RescEU. Wcześniej wydzielano z niej jedynie maseczki ochronne.

Okazuje się, że czeski rząd poprosił o pomoc w walce z epidemią nie tylko Unię Europejską. W czwartek NATO-wski Euroatlantycki Ośrodek Koordynacji Reagowania w Przypadku Katastrof (EADRCC) poinformował, że otrzymał z Czech wniosek o pomoc w postaci 60 respiratorów. Jak podano, wniosek został złożony “w związku z pogarszającą się sytuacją pandemii COVID-19 w Czechach i związanym z tym zwiększonym zapotrzebowaniem na środki medyczne, w szczególności respiratory”.

W ostatnich 14 dniach Czechy znajdują się na pierwszym miejscu pod względem liczby zakażeń i liczby zgonów w przeliczeniu na liczbę mieszkańców w UE i na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. 22 października w Czechach w ciągu ostatnich 2 tygodni stwierdzono 8,5 zgonu na 100 tys. mieszkańców (3 razy więcej niż w Polsce) oraz 1066 zakażeń na 100 tys. mieszkańców (ponad 4 razy więcej niż w Polsce). W ciągu ostatniej doby w Czechach wykryto prawie 15 tys. nowych zakażeń.

CZYAJ TAKŻE: Starcia z policją po wiecu przeciwko obostrzeniom w Pradze [+VIDEO]

Kresy.pl / ec.europa.eu / nato.int / rp.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply