Chiny: zaprezentowano prototyp superszybkiego pociągu Maglev [+VIDEO]

W Chinach zaprezentowano prototyp superszybkiego pociągu magnetycznego Maglev, który dzięki możliwości rozwinięcia prędkości 600 km/godz. mógłby, zdaniem konstruktorów, konkurować z samolotami na dystansach 1,5 tys km. Produkcja miałaby ruszyć w ciągu dwóch lat.

W czwartek w Qingdao w prowincji Shandong we wschodnich Chinach zaprezentowano nowy, eksperymentalny pociąg magnetyczny systemu Maglev, wykorzystującego lewitację magnetyczną w technologii unoszenia elektrodynamicznego poprzez odpychanie. Producenci twierdzą, że jest on w stanie rozwinąć prędkość 600 km na godzinę, zapewniając przy tym wysoki komfort jazdy.

Według zastępcy głównego inżyniera w CRRC Sifang Corporation Ding Sansana, Chinom udało się osiągnąć przełom w technologii Maglev, dzięki współpracy z ponad 30 podmiotami: firmami, uczelniami oraz rządowymi ośrodkami badawczymi. Dotyczy to m.in. wykorzystania ultralekkich, a zarazem bardzo wytrzymałych materiałów.

Opracowany prototyp ma wyeliminować przewagę odrzutowców pasażerskich nad pojazdami naziemnymi na dystansie 1,5 tys. km, twierdzi Ding. Jako przykład podaje trasę Pekin-Szanghaj. Jak mówił w rozmowie z chińskimi mediami, podróż samolotem, wliczając nie tylko samą podróż, ale też przygotowania do lotu, zajmuje około 4,5 godziny, a pociągiem dużych prędkości – 5,5 godziny. Z kolei podróż nowym Maglevem na tej trasie miałaby trwać 3,5 godziny.

Od końca 2002 roku w Chinach działa komercyjna linia magnetyczna Shanghai Maglev, na odcinku 30 kilometrów, gdzie pociąg osiąga maksymalnie 430 km na godzinę. Najszybsze połączenia konwencjonalne w Państwie Środka odbywają się pociągami osiągającymi 350 km na godzinę. Według oficjalnych danych chińskiego rządu, łączna długość linii kolejowych dużych prędkości wynosi 29 tys. km, czyli dwa razy więcej, niż wszystkie inne tego rodzaju na świcie razem wzięte.

Wcześniejsze doniesienia sugerowały, że testy prototypu na pełną skalę miały rozpocząć się do 2020 roku. Według „South China Morning Post” czwartkowa prezentacja nie wyjaśniała, jaki będzie miało to wpływ na terminarz. Według lidera projektu, w najbliższych miesiącach więcej pojazdów Maglev dołączy do tego projektu rozwojowego, zaś masowa produkcja w tej technologii prawdopodobnie rozpoczęłaby się do 2021 roku.

Choć zespół z Qingdao jest pełen optymizmu, to Chen Peihong, profesor ekonomii z Uniwersytetu Pekin Jiaotong (Beijing Jiaotong University), zajmujący się analityką transportu, jest bardziej sceptyczny w kwestii przyszłości kolei magnetycznej Maglev. Jego zdaniem, żeby taka koncepcja odniosła sukces, to rynek musiałby być większy, a sama technologia jeszcze tego nie gwarantuje.

Zdaniem prof. Chena, transport publiczny polega głównie na ekonomii skali. Chińskie miasta, w tym takie jak np. Hangzhou czy Jinan, były rozważa się jako lokalizacje linii Maglev, ale nawet najdłuższa planowana linia, z Jinan do Taian, nie przekraczałaby 50 km długości. Ponadto, ze względu na wytwarzane pole elektromagnetyczne, większe niż w przypadku kolei dużych prędkości, z uwagi na kwestie środowiskowe linie takiej kolei magnetycznej musiałyby być prowadzone poza obszarami gęsto zaludnionymi.

Czytaj także: Rekordowo szybki czas przejazdu ciężarówki z Niemiec do Chin

Scmp.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply