Ambasadorowie państw członkowskich przy Unii Europejskiej dali w środę w Brukseli zielone światło dla nowych sankcji za łamanie praw człowieka. Dotyczą one m.in. Rosji i Chin – unijne źródło przekazało PAP.

Źródło przekazało, że sankcje dotyczą 11 osób i 4 podmiotów z Chin, Erytrei, Libii, Korei Północnej, Rosji i Sudanu Południowego. W najbliższych dniach restrykcje mają zostać formalnie przyjęte. Sankcje mają polegać na zamrożeniu aktywów oraz zakazie wjazdu na terytorium UE.

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE dali w grudniu 2019 roku zielone światło dla prac nad nowym reżimem sankcyjnym za łamanie praw człowieka. Próba otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, która miała miejsce w 2020 roku w Rosji, przyspieszyła prace nad projektem. Nowe regulacje zostały wprowadzone. Reżim sankcyjny UE jest wzorowany na amerykańskiej ustawie Magnitskiego. Rosyjski adwokat Siergiej Magnitski zmarł w 2009 roku w moskiewskim areszcie.

Amerykańska Izba Reprezentantów uchwaliła w 2012 roku tzw. ustawę Magnitskiego, pozwalającą amerykańskim władzom odmówić wydania wizy rosyjskim urzędnikom, odpowiedzialnym za przypadki łamania praw człowieka. Ustawa daje także możliwość blokowania kont bankowych tych osób.

Przypomnijmy, że doniesienia amerykańskich mediów wskazują, że Stany Zjednoczone nałożą w przyszłym tygodniu sankcje na Rosję w związku z jej rzekomym wtrącaniem się w wybory prezydenckie w USA w 2020 r. Decyzje administracji USA mają być reakcją na raport amerykańskiego wywiadu, który sugeruje, że prezydent Rosji Władimir Putin prawdopodobnie kierował próbą manipulowania kampanią prezydencką w USA.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: USA: Departament Stanu nałożył sankcje na dwóch irańskich wojskowych

pap / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply