Szef MSZ Radosław Sikorski spotkał się ze swoim chińskim odpowiednikiem Wangiem Yi przy okazji Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Szef chińskiej dyplomacji oświadczył po spotkaniu, że Chiny są gotowe “pogłębić współpracę z Polską”. Mówił też o ożywieniu projektu Nowego Jedwabnego Szlaku.

Spotkanie szefów dyplomacji Polski i Chin odbyło się w sobotę przy okazji Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Rozmowy dotyczyły m.in. polsko-chińskich relacji i wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach. W rozmowie uczestniczył także szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.

“Podczas spotkania omawiano relacje, perspektywę zakończenia wojny na Ukrainie oraz wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach” – napisano w sobotnim komunikacie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Przeczytaj: Misja specjalnego wysłannika Chin w Polsce. MSZ zdecydowanie po stronie Ukrainy

Polski minister miał podkreślać podczas spotkania, że Polska nigdy nie podważała polityki jednych Chin i deklarować, iż jest gotowa poszerzyć współpracę.

Wang Yi oświadczył z kolei, że “Chiny są gotowe zwiększyć wzajemne zaufanie polityczne i pogłębić wzajemnie korzystną współpracę z Polską, wspólnie praktykując multilateralizm, wspierając Organizację Narodów Zjednoczonych w odgrywaniu centralnej roli oraz przeciwstawiając się polityce siły i hegemonii”.

Chiński dyplomata wyraził opinię, że stosunki z Polską stale się rozwijają, stają się coraz bardziej dojrzałe i odporne. Podkreślił też, że Polska jest celem dla kolejowego połączenia Chin z Europą i że Chiny chcą ożywić projekt Nowego Jedwabnego Szlaku.

“Obie strony wymieniły także poglądy na temat kryzysu na Ukrainie i innych kwestii będących przedmiotem wspólnego zainteresowania” – relacjonuje strona chińska.

Zobacz także: USA naciskają na afrykańskie państwa by nie instalowały chińskich baz

chinadailyhk.com / rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply