W 2020 r. Chińska Republika Ludowa stała się największym partnerem handlowych państw Unii europejskiej.

Portal dziennika „South China Morning Post” podał, że w 2020 r. obroty handlowe między ChRL a państwami Unii Europejskiej sięgnęły wartości 710 mld dolarów (586 mld euro). Zdołały one sprzedać Chińczykom dobra na sumę 202,5 mld euro, natomiast import z ChRL do UE zamknął się kwotą 383,5 mld euro.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

W 2019 r. obroty między Chinami i UE były mniejsze. W roku ubiegłym unijny eksport do Chin wzrósł o 2,6 proc., a import z ChRL o 5,6 proc. Wzrostowi obrotów towarzyszył więc także wzrost deficytu państw Unii – o 9 proc.

Rozwój wymiany sprawił, że Chińczycy wyprzedzili dotychczasowego pierwszego partnera handlowego UE – Stany Zjednoczone. Obroty handlowe między nimi a Unią wyniosły w zeszłym roku 555 mld. euro co oznacza spadek aż o 10 proc. w stosunku do roku 2019. Import amerykańskich towarów spadł o 13,2 proc., zaś eksport do USA o 8,2 proc.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wskaźniki te sugerują, że antychińska polityka administracji Donalda Trumpa nie powstrzymała handlowej ekspansji Chin. SCMP przewiduje, że współpraca ekonomiczna tego państwa z UE może dynamicznie rosnąć w związku z podpisaniem pod koniec zeszłego roku Generalnego Porozumienia w sprawie Inwestycji (CAI).

scmp.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz