Polska ma niski poziom chińskich inwestycji. Pod tym względem zdecydowanie wyprzedzają nas czterokrotnie mniej ludne Węgry.

W latach 2010-2018 Chińczycy zainwestowali w Polsce zaledwie 1,4 mld dolarów. Jak wynika z raportu Rhodium Group to zaledwie 1,5% wartości wszystkich chińskich inwestycji w Europie. Jak przytacza „Rzeczpospolita” w Wielkiej Brytanii sięgnęły one niemal 47 mld euro, w Niemczech 22,2 mld euro, a we Włoszech 15,3 mld euro.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Gazeta zwraca jednak uwagę, że w ciągu poprzednich dwóch lat poziom chińskich inwestycji na naszym kontynencie obniżał się. W 2016 r. Chińczycy zainwestowali w Europie 37,2 mld dol. i było to prawie 7 mld dol. więcej niż rok wcześniej. Jednak w 2017 roku łączna wartość chińskich inwestycji spadła do 29,1 mld dol., a w roku 2018 do 17,3 mld dol. „Tendencję można przypisać większej kontroli kapitału i zaostrzeniu zasad płynności finansowej w Chinach, a także zwiększeniu nadzoru tam, gdzie chciano inwestować” – cytuje „Rzeczpospolita”.

Gazeta wskazuje na coraz większą niechęć władz państw europejskich do pełnego otwarcia na chińskie inwestycje. Wiele z państw UE opracowało listy strategicznych sektorów, w których przejęcia firm są kontrolowane przez urzędników. Chińskim inwestycjom nie sprzyja też klimat polityczny. To głównie polityczne względy utrudniły chińskim spółkom Haier i Hisense dokonania przejęć na polskim rynku.

„Rzeczpospolita” pisze, że największą chińską inwestycją w Polsce była w zeszłym roku fabryka skanerów do kontrolowania bagaży i kontenerów, którą pod Warszawą zbudował Nuctech. Koszt inwestycji to około 40 mln dol.

Biuro komunikacji Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu pytane przez dziennikarzy gazety sugeruje, że agencji zależy na jakości chińskich inwestycji a nie poziomie zainwestowanej gotówki – „Jako instytucji wdrażającej strategię na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, zależy nam na przyciąganiu do kraju projektów, które oznaczają wartość dodaną do polskiej gospodarki. Przede wszystkim takich, które zwiążą się z tworzeniem wysokiej jakości miejsc pracy w Polsce oraz napływem i rozwojem zaawansowanych technologii w naszym kraju”.

Czytaj także: Cła Trumpa działają – chiński eksport załamał się

rp.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz