Władze Chińskiej Republiki Ludowej planują wysłanie do Syrii sił specjalnych aby wesprzeć jej prezydenta Baszara al-Asada.

Według portalu Middle East Monitor główną przesłanką zaangażowania militarnego Chińczyków w Syrii ma być wola zwalczania tam islamskich ekstremistów wywodzących się z ich własnego państwa. Władze Syrii przekazały Pekinowi informację, że w szeregach antyrządowych ugrupowań operujących w tym kraju walczy około 5 tys. Ujgurów.

Według portalu, Chińska Armii Ludowo-Wyzwoleńcza che wysłać dwa oddziały Sił Specjalnych, tak zwane „Syberyjskie Tygrysy” i „Nocne Tygrysy”.  Ich zadaniem będzie najpewniej tropienie oraz eliminacja ujgurskich bojowników. W ten sposób będą stanowić także wsparcia dla armii rządowej. Do tej pory Pekin udzielał władzom Syrii poparcia dyplomatycznego, wetując na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ wymierzone w nie rezolucje, zgłaszane najczęściej przez mocarstwa zachodnie.

Ujgurzy to 10-milionowa społeczność posługująca się językiem z rodziny tureckiej i wyznająca islam, zamieszkująca peryferyjny, północno-zachodni region Chin – Sinciang. W społeczność tej rozpowszechnione są nastroje sprzeciwu wobec chińskich władz centralnych. Ujgurowie tworzą też islamistyczne organizacje terrorystyczne dokonujące zamachów na terytorium Chin.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Najgroźniejszą z nich jest Turkiestańska Partia Islamistyczna, powstała z przekształcenia Islamskiej Partii Turkiestanu Wschodniego. Stawia ona sobie za cel oderwanie Sinciangu od Chin i stworzenie w nim państwa rządzonego zgodnie z prawem szariatu. Organizacja ta utrzymuje kontakty z Al-Kaidą, a za jej pośrednictwem nawiązała je z dżihadystycznymi organizacjami działającymi w Syrii, w tym Dżabhat an-Nusra, dziś występującym jako Tahrir asz-Szam.

Chińskie władze podejmują na swoim terytorium akcje represyjne przeciw imamom upowszechniającym na terytorium państwa islam w wersji nie uzgodnionej z kompetentnymi urzędami.

middleeastmonitor.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz