Rada UE ogłosiła w niedzielę swoją decyzję o zniesieniu kontroli na granicach powietrznych i morskich w strefie Schengen wobec obywateli Bułgarii i Rumunii.

“Bardzo się cieszę, że w 2024 r. kontrole wewnętrzne w transporcie lotniczym i morskim pomiędzy Bułgarią, Rumunią i innymi krajami strefy Schengen po 12 latach negocjacji staną się przeszłością. W ten sposób nadal będziemy budować jeszcze szerszą i silniejszą przestrzeń  swobodnego ruchu” – powiedział Fernando Grande-Marlaska Gomez, minister spraw wewnętrznych Hiszpanii, która 31 grudnia kończy swoją prezydencję w Radzie UE, zacytowała agencja informacyjna Interfax.

W komunikacie Rady napisano, że decyzja została podjęta jednomyślnie w formie pisemnej. „Od 31 marca 2024 r. nie będą już przeprowadzane kontrole osób na wewnętrznych granicach powietrznych i morskich UE pomiędzy Bułgarią a Rumunią i innymi krajami strefy Schengen. Data ta odpowiada zmianie rozkładu zimowo-letniego ustalonej przez Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych ( IATA)” – można przeczytać w oświadczeniu.

Zwrócono w nim uwagę, że ​​„po tym pierwszym kroku Rada powinna podjąć kolejną decyzję w sprawie ustalenia daty zniesienia kontroli na wewnętrznych granicach lądowych”.

Decyzję Rady UE z zadowoleniem przyjęła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. „Dziś jest historyczny dzień dla Bułgarii i Rumunii. To także powód do wielkiej dumy obywateli Rumunii i Bułgarii. Od marca będą mogli swobodnie przekraczać wewnętrzne granice morskie i powietrzne bez kontroli granicznych. Jest to ważny krok naprzód dla tych dwóch krajów i całej strefy Schengen” – powiedziała von der Leyen.

Jak na razie zniesienie kontroli na lądowych przejściach granicznych Bułgarii i Rumunii z pozostałymi państwami strefy Schngen sprzeciwia się Austria, obawiająca się nielegalnej migracji obywateli państw trzecich, podało BBC. Rządząca w Wiedniu Austriacka Partia Ludowa przyjęła twarde stanowisko w sprawie imigracji pod naciskiem sprzeciwiającej się jej Wolnościowej Partii Austrii, która obecnie prowadzi w sondażach.

W ostatnim okresie zawetowaniem pełnego przyjęcia Bułgarii do strefy zagroziły Węgry, domagając się od Sofii zniesienia nowej opłaty tranzytowej od rosyjskiego gazy przepływającego do Węgier właśnie przez bułgarskiego terytorium.

W strefie Schengen znajduje się 27 krajów, co pozwala na swobodne przemieszczanie się między nimi 400 milionów ludzi. Rumunia i Bułgaria dołączyły do ​​UE w 2007 roku. Ich pełna integracja ze strefą oznaczałaby, że spośród państw UE poza strefą Schengen pozostawyłyby już tylko Irlandia i Cypr.

interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply