Unia Europejska namawia Stany Zjednoczone do ściągnięcia sankcji z Iranu – przekazuje w środę Reuters. UE chciałaby zwiększenia dostaw z pomocą dla najbardziej dotkniętego przez koronawirusa kraju na Bliskim Wschodzie.

Jak poinformowała w środę Agencja Prasowa Reuters, Unia Europejska próbowała przekonać Stany Zjednoczone do ściągnięcia sankcji z Iranu. Wspólnota europejska chciałaby zwiększyć zakres pomocy związanej z pandemią koronawirusa.

Szef polityki zagranicznej UE, Josep Borrel przekazał, że USA blokuje Międzynarodowy Fundusz Monetarny przed przydzieleniem Iranowi pomocy. “Popieramy złagodzenie sankcji i prośbę Iranu o pomoc finansową, którą wystosował do Międzynarodowego Funduszu Monetarnego” – informował. “Żałuję, że Amerykanie blokują Międzynarodowy Fundusz Monetarny przed podjęciem decyzji. Z humanitarnego punktu widzenia, ta prośba powinna być zatwierdzona”.

Strona amerykańska przekazała, że nie ma zamiaru rezygnować z polityki maksymalnej presji przeciwko Iranowi. Pandemia koronawirusa nie zmienia niczego w działaniach USA, sankcje mają w założeniu powstrzymywać Teheran przez testami rakiet balistycznych i rozwijaniem programu nuklearnego.

Stany Zjednoczone skrytykowały wystrzelenie na orbitę irańskiego satelity wojskowego, zdaniem Pentagonu program kosmiczny ma na celu jedynie rozwój rakiet. Irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej zamieścił na orbicie okołoziemskiej wojskowego satelitę. Irańczycy przekazali mediom, że jest to pierwsza udana próba po miesiącach porażek.

Satelita o nazwie “Noor” została wyniesiona na orbitę 425 kilometrów. Według paramilitarnej organizacji ma to być pierwszy irański satelita tego typu.

Rakieta o nazwie “Posłaniec”, która wyniosła satelitę na orbitę wystartowała z Wielkiej Pustyni Słonej, Korpus Strażników Rewolucji nie poinformował jednak kiedy start miał miejsce.

W Iranie odnotowano prawie 86 000 przypadków zarażenia koronawirusem, ponad 5000 z nich zakończyło się śmiercią pacjentów.

Zobacz też: Iran przedstawił radar do wykrywania koronawirusa

Kresy.pl/Reuters

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply