Brytyjski dziennik: Unia Europejska jest zbyt biała

Według brytyjskiego dziennika „The Guardian” Unia Europejska jest dziś „zbyt biała”, a Brexit może sprawić, „że będzie gorzej”. Gazeta krytykuje to, że tylko trzech europarlamentarzystów jest czarnoskórych, a wszyscy komisarze europejscy to ludzie rasy białej.

W artykule zatytułowanym “UE jest zbyt biała – a Brexit prawdopodobnie sprawi, że będzie gorzej”, brytyjski dziennik „The Guardian” opisuje historię czarnoskórej pracownicy Europarlamentu o pseudonimie Ida Scott. W artykule kobieta twierdzi, że jej kolor skóry był powodem do żartów i przytacza historię, jak ktoś na spotkaniu dla żartu porównał ją ze znaną czarnoskórą tenisistką, Sereną Williams.

„The Guardian” podkreśla, że Scott jest absolwentką prawa, zna kilka języków i jest ekspertką w swojej dziedzinie, ale „w odróżnieniu od większości, jest czarnoskóra”. Gazeta zaznacza, że „to wciąż coś niezwykłego, nawet w organizacji, która jest dumna ze sloganu ‘zjednoczeni w różnorodności'”.

 

Kobieta skarży się też na to, że w PE czuje się „wykluczana”. Według niej czuje to np. wtedy, gdy „grecki neofaszysta”, jak napisano, “przeszywa ją wzrokiem” lub gdy ktoś z zaskoczeniem gratuluje jej ukończenia jednego z czołowych uniwersytetów.

Przeczytaj: Kanada odmówiła statusu uchodźców białej rodzinie z RPA

Czytaj również: W RPA wywłaszczą białych farmerów – czas pojednania się skończył

W tym kontekście brytyjska gazeta zwraca uwagę, że wszystkie instytucje UE są “w przeważającej większości białe”. Krytycznie opisuje obecną sytuację w krajach członkowskich UE, gdzie wszyscy szefowie rządów są biali, a także w Parlamencie Europejskim, w którym – jak pisze – jest za mało czarnoskórych Europejczyków. Jest ich trzech, „podczas gdy powinno ich być 22, gdyby proporcjonalnie reprezentowali czarnoskórych mieszkańców Europy”.

“The Guardian” twierdzi też, że Brexit może jeszcze bardziej pogłębić dzisiejszą sytuację. Powołuje się też na eurodeputowanego Syeda Kamalla z brytyjskiej Partii Konserwatywnej, który uważa, że pod względem różnorodności rasowej swoich reprezentantów Wielka Brytania jest “znacznie przed” resztą Europy.

Przeczytaj: BBC nie chce zatrudniać białych

Czytaj również: Wielka Brytania: Przedszkole zbyt mało multikulturowe

„The Guardian”, rp.pl / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply