Premier Węgier chce, aby w 2025 r. dokonano przeglądu pakietu pomocowego dla Kijowa o wartości 50 miliardów euro – podaje Financial Times.

Według urzędników wyższego szczebla Komisja Europejska jest skłonna ugiąć się przed niektórymi żądaniami Węgier, aby zapewnić Ukrainie pakiet wsparcia w wysokości 50 miliardów euro.

Bruksela pracuje nad zniesieniem węgierskiej blokady od czasu, gdy premier Viktor Orbán zawetował pakiet UE w grudniu.

Aby przekonać Orbána do wycofania weta, UE miałaby w przyszłym roku dokonać przeglądu czteroletniego pakietu pomocowego i ocenić czy Ukraina nadal potrzebuje środków i czy spełniła warunki otrzymania pomocy UE. Oznacza to, że Węgry będą miały okazję ponownie zawetować pomoc dla sąsiada.

KE zadeklarowała także otwartość na coroczne audyty pomocy i wprowadzenie klauzuli „hamulca awaryjnego”, w ramach której każdy kraj mógłby poddać poważne obawy dotyczące wsparcia Ukrainy pod dyskusję na szczycie przywódców UE. Nie dałoby to jednak Węgrom dodatkowej możliwości zawetowania finansowania.

Węgrzy „są w nastroju negocjacyjnym”, stwierdziła osoba poinformowana o dyskusjach. Bruksela odblokowała w grudniu 10 miliardów euro unijnych funduszy dla Węgier, które zostały wcześniej zamrożone ze względu na obawy dotyczące praworządności.

Financial Times podkreśla, że zgoda na ustępstwa w celu odblokowania finansowania Ukrainy z budżetu UE jest nadal postrzegana jako rozwiązanie lepsze niż rozwiązania alternatywne, które wymagałyby stworzenia skomplikowanych struktur z pominięciem Węgier.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy pod koniec grudnia ub. roku, UE przygotowuje “awaryjny plan” pomocy dla Ukrainy o wartości 20 mld euro, aby w ten sposób ominąć sprzeciw Węgier.

Finansowany długiem program miałby ominąć sprzeciw Węgier i pozwolić na szybkie uwolnienie środków dla Kijowa. Financial Times podaje, że mechanizm mógłby zostać wdrożony, jeśli na unijnym szczycie zaplanowanym na 1 lutego 2024 r. nie uda się przezwyciężyć weta Węgier.

FT podkreśla, że schemat planowanych działań jest podobny do zastosowanego w 2020 r. Wówczas Komisja Europejska przekazała krajom UE 100 miliardów euro na walkę z pandemią Covid-19.

Unia chce, aby mechanizm ten nie wymagał akceptacji wszystkich 27 państw członkowskich UE. Chodzi o pożyczenie na rynkach kapitałowych do 20 miliardów euro i przekazanie ich Ukrainie.

Przywódcy UE zgodzili się w grudniu na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią oraz na przyznanie Gruzji statusu kraju kandydującego pomimo wcześniejszej groźby zawetowania porozumienia ze strony węgierskiego rządu. Jednak Węgry zablokowały przyjęcie nowego wsparcia budżetowego UE dla Ukrainy w wysokości 50 mld euro.

Zobacz także: Orbán: Ukraina to jeden z najbardziej skorumpowanych krajów świata, na razie nie może wejść do UE

Kresy.pl / ft.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply