Doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan stwierdził, że kończą się zasoby przeznaczone na pomoc dla Ukrainy.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Białym Domu Sullivan powiedział – “Kongres musi zdecydować, czy kontynuować wspieranie walki o wolność na Ukrainie, jako część koalicji 50 państw, którą zbudował prezydent Biden, czy zignorować lekcje historii i pozwolić Putinowi wygrać. To jest prosty wybór” – słowa amerykańskiego urzędnika zacytował portal TVP Info.

Sullivan wykorzystał konferencję, by ponownie wezwać członków amerykańskiego parlamentu do poparcia wydzielenia Ukrainie kolejnej transzy wsparcia – tym razem o wysokości 60 mld dol. Jak wyjaśniał – “bierzemy potem pieniądze, które Kongres nam daje i kupujemy za to nową broń, by zastąpić to, co daliśmy”.

Jeszcze raz przestrzegł – “jeśli skończą nam się pieniądze, nie będziemy w stanie kontynuować dostarczania broni Ukrainie. Taka jest stawka. Nie ma żadnej magicznej puli pieniędzy”.

“Bez działań Kongresu do końca roku Biuru Wykonawczemu zabraknie środków na dostarczenie Ukrainie większej ilości broni i sprzętu oraz na dostarczenie broni z amerykańskich zapasów wojskowych bez szkody dla naszej własnej gotowości wojskowej. Zasoby, które Kongres zapewnił Ukrainie i innych potrzeb bezpieczeństwa narodowego, zatrzymały rosyjski postęp na Ukrainie i pomogły Ukrainie osiągnąć znaczące zwycięstwa militarne, w tym odzyskać ponad 50 proc. terytorium okupowanego przez Rosję” – zacytowała ukraińska agencja informacyjna UNIAN.

Jednocześnie ze swoimi ostrzeżeniami Sullivan uspokajał dziennikarzy, że większość kongresmanów z obu partii jest za udzielaniem wsparcia Ukrainie i jest gotowa poprzeć stosowny projekt ustawy. Tyle, że do tej pory nie został on zgloszony do izby, ponieważ demokraci i republikanie nie mogą porozumieć się co do ram polityki imigracyjnej i jej finansowania.

W połowie listopada Senat USA zatwierdził jedynie tymczasowy budżet państwa. Prowizorium budżetowe nie objęło środków na wsparcie dla Ukrainy. Wcześniej Pod koniec września Waszyngton ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, o łącznej wartości 325 mln dol., zawiera dodatkową amunicję, w tym dla systemów obrony powietrznej, a także amunicję kasetową.

tvp.info/unian.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply