Brytyjski wywiad: Rosyjskie terminatory na głównej linii ataku

Według brytyjskiego wywiadu Rosjanie skierowali swoje nowoczesne bojowe wozy wsparcia do ataku na Siewierodonieck.

Informacje o doniesieniach wywiadu opublikowało w niedzielę rano na Twitterze brytyjskie Ministerstwo Obrony. Według nich Rosjanie posiadają tylko jedną operatywną kompanię ciężkich bojowych wozów wsparcia „Terminator”. Oddział ten znajduje się na Ukrainie i został skierowany do zgrupowania, które prowadzi ataki na miasto Siewierodonieck w obwodzie ługańskim.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5959 PLN    (27.08%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Ich obecność sugeruje, że w atak zaangażowana jest Centralna Grupa Wojsk, która jest jedyną formacją wystawiającą ten pojazd. Centralna Grupa Wojsk poniosła wcześniej ciężkie straty, nie przebijając się do wschodniego Kijowa w pierwszej fazie inwazji” – napisało brytyjskie Ministerstwo Obrony.

Charakteryzując ten sprzęt, Brytyjczycy stwierdzili, że „Rosja opracowała Terminatora po zidentyfikowaniu potrzeby zapewnienia specjalnej ochrony dla głównych czołgów bojowych, których używała podczas wojen afgańskich i czeczeńskich”.

Opisując z kolei sytuację na ukraińskim froncie brytyjski wywiad ocenił, iż „Obszar Siewierodoniecka pozostaje jednym z bezpośrednich priorytetów taktycznych Rosji. Jednak przy maksymalnie dziesięciu rozmieszczonych Terminatorach jest mało prawdopodobne, aby miały on znaczący wpływ na kampanię”.

 

 

Rosyjski bojowy wóz wsparcia czołgów Terminator uzbrojony jest dwa działka 2A42 kal. 30 mm z zapasem 900 sztuk amunicji oraz system rakiet przeciwpancernych Ataka-T, granatniki kal. 30 mm i wielkokalibrowy karabin maszynowy. Zadaniem tego pojazdu jest zapewnianie siłom pancernym wsparcia ogniowego podczas działań ofensywnych, w tym zwalczanie żołnierzy wroga wyposażonych w przenośne zestawy przeciwpancerne. Wozy te są też w stanie razić takie cele, jak czołgi, wozy bojowe piechoty, pojazdy lekko opancerzone, a także wspólnie z oddziałami obrony powietrznej walczyć ze śmigłowcami czy nisko i wolno latającymi statkami powietrznymi. Wyposażone są też w nowoczesne przyrządy kierowania ogniem i cechują się wysoką manewrowością.

Zdaniem ekspertów wojskowych, jeden wóz Terminator może zastąpić pluton strzelców zmotoryzowanych złożony z 40 żołnierzy i sześć pojazdów opancerzonych. Pojazdy te brały udział w rosyjskiej operacji wojskowej w Syrii. Rosjanie prezentowali jego testy prowadzone w 2020 r.

twitter.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz