Rosjanie zamiast opracowywać myśliwce szóstej generacji zamierzają inwestować w Ciężkie Uderzeniowo-Zwiadowcze Bezzałogowe Aparaty Latające. Prototyp już jest.

O koncepcji przyjętej w rosyjskim Ministerstwie Obrony pisze portal Lenta.ru powołując się na „Izwiestija”. Według nich resort już zadecydował, że w 2024 r. powstanie w Południowym Okręgu Wojskowym oraz w Zachodnim Okręgu Wojskowym po jednym oddziale Ciężkich Uderzeniowo-Zwiadowczych Bezzałogowych Aparatów Latających (BPLA), które mają być w stanie zastąpić samoloty myśliwskie i szturmowe. Role taką, ma według rosyjskich mediów spełnić dron S-70 Ochotnik („Myśliwy”).

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Lenta.ru cytuje eksperta do spraw wojskowości, Antona Ławrowa, który stwierdził, że S-70 to „jest dronem na dużą wojnę, przeznaczonym do przerwania obrony przeciwpowietrznej przeciwnika”. S-70, produkt zakładów Suchoj, został po raz pierwszy zaprezentowany na Międzynarodowym Salonie Lotniczo-Kosmicznym (MAKS 2019) w sierpniu tego roku. W tym samym miesiącu rosyjski wicepremier, Jurij Borisow zapowiedział, że testy maszyny potrwają dwa-trzy lata. Pierwszy lot S-70 odbył, jak ogłosiły czynniki oficjalne, 3 sierpnia.

Według lutowych informacji o parametrach nowej maszyny bojowej, będzie ona ważyć 25 ton, z czego 2,8 ton to masa uzbrojenia jakie będzie mógł zabrać dron. Rozpiętość skrzydeł to 14 m. Lecąc na niskiej wysokości dron ma mieć zdolność do rozwijania prędkości 1400 km/h a jego zasięg wyniesie 5000 km.

Informacje o nowym dronie bojowym pojawiły się w rosyjskich mediach w czasie gdy eksperci komentują niedawny atak na dwie saudyjskie rafinerie naftowe. Uderzenie, które poważnie uszkodziło oba zakłady, zmniejszając zdolności produkcyjne saudyjskiego sektora naftowego o ponad połowę i wywołało wzrost cen ropy na światowych rynkach miało zostać przeprowadzone przez drony ruchu polityczno-wojskowego jemeńskich szyitów – Ansarullahu. Dyskusję wzbudza fakt, że saudyjskich rafinerii nie obroniły amerykańskie wyrzutnie rakiet ziemia powietrze Patriot. Saudyjczycy posiada rakiety najnowocześnieszego model PAC-3. Ten sam model amerykańskich systemów rakietowych Patriot zamówiła w ubiegłym roku Polska za 1,5 mld dolarów.

lenta.ru/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    1000_szabel :

    Rosjanie inwestują w nowoczesne bezzałogowe drony, a my w średnio skuteczne „Patrioty”. Dlaczego po raz kolejny odnoszę wrażenie, że nasi „genialni” w swoim geniuszu przywódcy znowu są o krok za innymi. Ale chyba zawsze tak będzie, dopóki Polską będą sterować polskojęzyczne rządy będące na usługach obcych sił wpływu. Smutne.