„Będziemy działać w interesie narodowym”. Prof. Zapałowski i Mirosław Majkowski radnymi Przemyśla

W Przemyślu kandydat Kukiz’15 Wojciech Bakun wygrał z POPiS, a komitet K’15 zajął pierwsze miejsce. Mandaty radnych uzyskali m.in. historyk i ekspert ds. bezpieczeństwa, dr hab. Andrzej Zapałowski oraz znany przemyski działacz patriotyczny Mirosław Majkowski. W rozmowie z portalem Kresy.pl obaj komentują wyniki wyborów i mówią o planach przyszłych działań w radzie miasta.

Jak informowaliśmy wcześniej, w wyborach na prezydenta Przemyśla kandydat Kukiz’15, poseł Wojciech Bakun, uzyskał bardzo dobry wynik – blisko 41,5 proc., zdecydowanie wyprzedzając pozostałych kontrkandydatów.Ponadto, komitet Kukiz’15 uzyskał świetny wynik w wyborach do Rady Miasta Przemyśla, zajmując pierwsze miejsce z wynikiem 25,86 proc. Zdobył w tym mieście łącznie 6 mandatów. Uzyskali je m.in. dr hab. Andrzej Zapałowski, historyk i ekspert ds. geopolityki i bezpieczeństwa, a także polityki wschodniej oraz Mirosław Majkowski, znany przemyski działacz patriotyczny i na rzecz Kresów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W rozmowie z portalem Kresy.pl Mirosław Majkowski przyznaje, że członkowie komitetu K’15 bardzo cieszą się z uzyskanego wyniku. – Z jednej strony jest zgodny z naszymi oczekiwaniami, bo pracowaliśmy na taki wynik od lat. Z drugiej to efekt pewnej nieudolności dotychczasowych władz miasta.

Zdaniem Majkowskiego, niezadowolenie mieszkańców Przemyśla z dotychczasowej ekipy rządzącej i to, że przestali oni wierzyć w jej różne obietnice bez pokrycia, przełożyło się na sukces wyborczy Wojciecha Bakuna i K’15. Dodaje, że cieszy się również z sukcesu dr hab. Andrzeja Zapałowskiego, który ostatecznie uzyskał mandat radnego. Do wczoraj wieczora sytuacja była jednak niepewna. Majkowski cieszy się także z bardzo dobrego wyniku Bakuna.

– Przed nami II tura ciężkiej walki – przyznaje. – Wiemy też o tym mając przykład, jakich brudnych narzędzi używał jeden z naszych rywali do walki, więc przed II turą spodziewamy się wszystkiego. Aczkolwiek mobilizacji wśród społeczeństwa Przemyśla jest taka, że śmiało można zacytować słowa piosenki Pawła Kukiza „Miasto budzi się”.

Przeczytaj: Majkowski dla Kresy.pl: wyniki badań w Hruszowicach to totalna kompromitacja Szeremety i ukraińskich nacjonalistów

Prof. Zapałowski w rozmowie z portalem Kresy.pl powiedział, że jak mu tłumaczono, system się zawiesił i konieczne było ponowne przeanalizowanie protokołów z głosowania. Wówczas mandat, który pierwotnie przyznano kandydatowi SLD, zgodnie z wolą wyborców przyznano jemu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

– Chcemy pokazać, że można zupełnie inaczej rządzić – mówi portalowi Kresy.pl prof. Zapałowski. – Przede wszystkim chcemy sprawić, żeby młodzież nie wyjeżdżała z miasta, a także pokazać, że to nie partyjność jest najważniejsza, tylko działanie na rzecz interesu państwa polskiego i społeczeństwa miasta. To jest nasz cel.

Odnośnie planów jako radny, Majkowski zapowiada, że będzie działał m.in. w sprawie usprawnienia administracji i zarządzania miastem. – Musimy przeprowadzić audyt i zrobić trochę porządku z nadmiernie rozrośniętą biurokracją – mówi przemyski działacz. Zaznacza jednak, że nie chodzi o masowe zwolnienia, tylko o usprawnienie mechanizmu. – Od tego trzeba zacząć, jeśli mówimy o skuteczności działań, które chcemy podejmować. Musimy wiedzieć, z czym się mierzymy, bo mamy wiele „kukułczych jaj” pozostawionych w urzędzie miasta przez poprzednią ekipę i musimy się z tym uporać.

Prof. Zapałowski zaznacza, że radni Kukiz’15 chcą stawić czoła problemom gospodarczym miasta, jest to dla nich bardzo ważne. Zwraca tez uwagę na inną kwestię:

– Przemyśl jest niezwykle ważnym miastem kresowym. Chcemy, żeby Polacy, którzy żyją na Wschodzie czuli, że wjeżdżają do własnej Ojczyzny i tutaj zawsze są chętnie i mile witani. Podobnie organizacje polskie na Wschodzie. Będziemy chcieli też bardzo duży nacisk postawić na wsparcie takich organizacji jak harcerstwo czy Strzelec, żeby to miast przestało być miastem partyjnym, a stało się miastem dla jego mieszkańców.

Przeczytaj: Prof. Zapałowski: będziemy domagać się powrotu Birczy na tablicę przy Grobie Nieznanego Żołnierza

Czytaj również: Piękny i wielki marsz polskości – prof. Zapałowski o marszu Polaków w Wilnie

– Wszystko będziemy robić zgodnie z interesem narodowym – podkreśla Majkowski. – Nie w interesie jakiegokolwiek ugrupowania. Nasza główna myśl to działanie w interesie narodowym.

Wojciech Bakun, promotor rozwoju regionalnego miasta, został posłem Kukiz ’15 w 2015 roku. W Sejmie zasłynął między innymi jako krytyk ustępstw władz Polski wobec Ukrainy na płaszczyźnie polityki historycznej, w sprawie której często wypowiadał się dla redakcji Kresy.pl Przestrzegał przed narastaniem antypolskich tendencji na Ukrainie. Był także promotorem ustawowej penalizacji promowania banderyzmu w Polsce. W drugiej turze Bakun zmierzy się z kandydatem PiS, Januszem Hamryszczakiem, który uzyskał poparcie 26,4 proc.

Kresy.pl

Reklama

Tagi: , , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Kojoto
    Kojoto :

    Jak dla mnie to rewelacja, bo już straciłem niemal nadzieję, że przedstawiciele prawdziwej Polskiej elity będą reprezentować naród choćby na poziomie władz powiatowych, a tu proszę Przemyśl. Należy wziąć pod uwagę że teraz układ zdrajców z POPiS i SLD się zjednoczy przeciwko Polskim kandydatom. Oby mieszkańcy się zmobilizowali.