„Będziemy działać w interesie narodowym”. Prof. Zapałowski i Mirosław Majkowski radnymi Przemyśla

W Przemyślu kandydat Kukiz’15 Wojciech Bakun wygrał z POPiS, a komitet K’15 zajął pierwsze miejsce. Mandaty radnych uzyskali m.in. historyk i ekspert ds. bezpieczeństwa, dr hab. Andrzej Zapałowski oraz znany przemyski działacz patriotyczny Mirosław Majkowski. W rozmowie z portalem Kresy.pl obaj komentują wyniki wyborów i mówią o planach przyszłych działań w radzie miasta.

Jak informowaliśmy wcześniej, w wyborach na prezydenta Przemyśla kandydat Kukiz’15, poseł Wojciech Bakun, uzyskał bardzo dobry wynik – blisko 41,5 proc., zdecydowanie wyprzedzając pozostałych kontrkandydatów.

Ponadto, komitet Kukiz’15 uzyskał świetny wynik w wyborach do Rady Miasta Przemyśla, zajmując pierwsze miejsce z wynikiem 25,86 proc. Zdobył w tym mieście łącznie 6 mandatów. Uzyskali je m.in. dr hab. Andrzej Zapałowski, historyk i ekspert ds. geopolityki i bezpieczeństwa, a także polityki wschodniej oraz Mirosław Majkowski, znany przemyski działacz patriotyczny i na rzecz Kresów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W rozmowie z portalem Kresy.pl Mirosław Majkowski przyznaje, że członkowie komitetu K’15 bardzo cieszą się z uzyskanego wyniku. – Z jednej strony jest zgodny z naszymi oczekiwaniami, bo pracowaliśmy na taki wynik od lat. Z drugiej to efekt pewnej nieudolności dotychczasowych władz miasta.

Zdaniem Majkowskiego, niezadowolenie mieszkańców Przemyśla z dotychczasowej ekipy rządzącej i to, że przestali oni wierzyć w jej różne obietnice bez pokrycia, przełożyło się na sukces wyborczy Wojciecha Bakuna i K’15. Dodaje, że cieszy się również z sukcesu dr hab. Andrzeja Zapałowskiego, który ostatecznie uzyskał mandat radnego. Do wczoraj wieczora sytuacja była jednak niepewna. Majkowski cieszy się także z bardzo dobrego wyniku Bakuna.

– Przed nami II tura ciężkiej walki – przyznaje. – Wiemy też o tym mając przykład, jakich brudnych narzędzi używał jeden z naszych rywali do walki, więc przed II turą spodziewamy się wszystkiego. Aczkolwiek mobilizacji wśród społeczeństwa Przemyśla jest taka, że śmiało można zacytować słowa piosenki Pawła Kukiza „Miasto budzi się”.

Przeczytaj: Majkowski dla Kresy.pl: wyniki badań w Hruszowicach to totalna kompromitacja Szeremety i ukraińskich nacjonalistów

Prof. Zapałowski w rozmowie z portalem Kresy.pl powiedział, że jak mu tłumaczono, system się zawiesił i konieczne było ponowne przeanalizowanie protokołów z głosowania. Wówczas mandat, który pierwotnie przyznano kandydatowi SLD, zgodnie z wolą wyborców przyznano jemu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

– Chcemy pokazać, że można zupełnie inaczej rządzić – mówi portalowi Kresy.pl prof. Zapałowski. – Przede wszystkim chcemy sprawić, żeby młodzież nie wyjeżdżała z miasta, a także pokazać, że to nie partyjność jest najważniejsza, tylko działanie na rzecz interesu państwa polskiego i społeczeństwa miasta. To jest nasz cel.

Odnośnie planów jako radny, Majkowski zapowiada, że będzie działał m.in. w sprawie usprawnienia administracji i zarządzania miastem. – Musimy przeprowadzić audyt i zrobić trochę porządku z nadmiernie rozrośniętą biurokracją – mówi przemyski działacz. Zaznacza jednak, że nie chodzi o masowe zwolnienia, tylko o usprawnienie mechanizmu. – Od tego trzeba zacząć, jeśli mówimy o skuteczności działań, które chcemy podejmować. Musimy wiedzieć, z czym się mierzymy, bo mamy wiele „kukułczych jaj” pozostawionych w urzędzie miasta przez poprzednią ekipę i musimy się z tym uporać.

Prof. Zapałowski zaznacza, że radni Kukiz’15 chcą stawić czoła problemom gospodarczym miasta, jest to dla nich bardzo ważne. Zwraca tez uwagę na inną kwestię:

– Przemyśl jest niezwykle ważnym miastem kresowym. Chcemy, żeby Polacy, którzy żyją na Wschodzie czuli, że wjeżdżają do własnej Ojczyzny i tutaj zawsze są chętnie i mile witani. Podobnie organizacje polskie na Wschodzie. Będziemy chcieli też bardzo duży nacisk postawić na wsparcie takich organizacji jak harcerstwo czy Strzelec, żeby to miast przestało być miastem partyjnym, a stało się miastem dla jego mieszkańców.

Przeczytaj: Prof. Zapałowski: będziemy domagać się powrotu Birczy na tablicę przy Grobie Nieznanego Żołnierza

Czytaj również: Piękny i wielki marsz polskości – prof. Zapałowski o marszu Polaków w Wilnie

– Wszystko będziemy robić zgodnie z interesem narodowym – podkreśla Majkowski. – Nie w interesie jakiegokolwiek ugrupowania. Nasza główna myśl to działanie w interesie narodowym.

Wojciech Bakun, promotor rozwoju regionalnego miasta, został posłem Kukiz ’15 w 2015 roku. W Sejmie zasłynął między innymi jako krytyk ustępstw władz Polski wobec Ukrainy na płaszczyźnie polityki historycznej, w sprawie której często wypowiadał się dla redakcji Kresy.pl Przestrzegał przed narastaniem antypolskich tendencji na Ukrainie. Był także promotorem ustawowej penalizacji promowania banderyzmu w Polsce. W drugiej turze Bakun zmierzy się z kandydatem PiS, Januszem Hamryszczakiem, który uzyskał poparcie 26,4 proc.

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Kojoto
    Kojoto :

    Jak dla mnie to rewelacja, bo już straciłem niemal nadzieję, że przedstawiciele prawdziwej Polskiej elity będą reprezentować naród choćby na poziomie władz powiatowych, a tu proszę Przemyśl. Należy wziąć pod uwagę że teraz układ zdrajców z POPiS i SLD się zjednoczy przeciwko Polskim kandydatom. Oby mieszkańcy się zmobilizowali.