W czwartek odbyły się w Warszawie rozmowy przedstawicieli zarządu Polskiej Gruby Zbrojeniowej z podsekretarzem stanu w brytyjskim Ministerstwie Obrony Harriett Baldwin na temat polsko-brytyjskiej współpracy w obszarze przemysłu obronnego.

Komunikat wydany po spotkaniu informuje, że “Spotkanie skupiało się na dyskusji dotyczącej oferty brytyjskiego przemysłu w ramach programu NAREW, systemów bezzałogowych, kwestiach związanych z cyberbezpieczeństwem i możliwościach kooperacji przy budowie oraz wyposażaniu jednostek dla Marynarki Wojennej RP oraz Royal Navy.”

Poinformowano, że Brytyjczycy potwierdzili “gotowość do daleko idącej współpracy w kwestii transferu technologii potrzebnych do produkcji w Polsce systemu obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu”. Brytyjczycy “dostrzegają zarówno wiele możliwości do nawiązania dwustronnej kooperacji ze swoimi partnerami z Polski, jak i do wspólnego z PGZ oferowania rozwiązań dla Sił Zbrojnych RP oraz na rynki trzecie”.

W komunikacie zwrócono uwagę, że brytyjski przemysł posiada wiele rozwiązań, które znajdują się w polu zainteresowania PGZ.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: “Polskie” caracale trafią do francuskich sił specjalnych

„Jako główne obszary współpracy wymienić można: systemy obrony powietrznej krótkiego zasięgu i pociski przeciwpancerne z MBDA; śmigłowce dla Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej od Leonardo Helicopters; okręty nawodne wraz z ich wyposażeniem, a także remonty, serwis oraz produkcję silników i powerpacków we współpracy z Rolls-Royce” – głosi komunikat.

Wiceprezes PGZ Maciej Lew-Mirski zwrócił uwagę, że Londyn wyraża ogromne zainteresowanie możliwością kooperacji z PGZ, „między innymi w kluczowym dla dalszego rozwoju technologii rakietowych programie NAREW, gdzie dążymy do pełnej autonomii”.Według niego rozmowy mają też dotyczyć brytyjskich światowej klasy rozwiązań, które z powodzeniem zastosować można w programach GRYF, MIECZNIK czy CZAPLA, jak również możliwości współpracy przemysłowej w dziedzinie budowy budowy brytyjskich fregat nowej generacji, oznaczonych jako typ 31e.

Kresy.pl / PAP / Nasz Dziennik

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply