Prezydent Rumunii Klaus Iohannis powiedział, że o ewentualnym dostarczeniu Ukrainie rumuńskiego systemu Patriot powinna zadecydować Rada Najwyższa Obrony Narodowej, ale nie powinno to prowadzić do osłabienia obrony powietrznej kraju.

Jak przekazała w środę Europejska Prawda, prezydent Rumunii zaznaczył, że nie chce omawiać kwestii ewentualnego przekazania Ukrainie systemu Patriot „w przestrzeni publicznej” i wolałby, aby została ona rozstrzygnięta w gronie ekspertów wojskowych oraz organu doradczego Najwyższej Rady Obrony Narodowej do głowy państwa.

Iohannis podkreślił także, że przekazanie systemu Patriot jest procesem trudnym, co wiąże się z szeregiem problemów logistycznych i prawnych, „nie mówiąc już o tym, że w żadnym wypadku nie zgadzam się, aby Rumunia została pozostawiona bez obrony przeciwrakietowej i powietrznej.”

„Jeśli więc Rumunia w końcu z czegoś zgodzi się, powinna dostać coś innego. W przeciwnym razie nic nie zostanie zrobione” – dodał rumuński prezydent, zaznaczając, że „nie ma horyzontu czasowego” na podjęcie tej decyzji.

Przypomnijmy, że na początku maja informowaliśmy, że Rumunia jest gotowa rozmawiać o możliwości wyposażenia Ukrainy w systemy obrony powietrznej Patriot. Prezydent Rumunii Klaus Iohannis powiedział reporterom w Waszyngtonie po spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem.

“W ciągu ostatnich kilku tygodni toczyła się dyskusja na temat tego, kto może wysłać systemy Patriot na Ukrainę” – powiedział Iohannis reporterom w Waszyngtonie po spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem w Waszyngtonie.

“Prezydent Biden wspomniał o tym… na naszym spotkaniu i powiedziałem, że jestem otwarty na dyskusję. Muszę to omówić na forum Najwyższej Rady Obrony, aby zobaczyć, co możemy zaoferować i co możemy uzyskać w zamian, ponieważ niedopuszczalne jest pozostawienie Rumunii bez obrony powietrznej” – powiedział Iohannis.

Kresy.pl/Europejska Prawda

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply