Caracale, które początkowo miały trafić do polskiej armii, zostały kupione od Airbus Helicopters przez armię francuską.

Jak informuje Onet: „Po ostatecznym zerwaniu przez Polskę rozmów z Airbusem o kupnie Caracali dla polskiego wojska, helikoptery trafią do tajnej jednostki GAM-56 Vaucluse, która dostarcza transport francuskim siłom specjalnym i wywiadowi DGSE.”

Polska zerwała negocjacje w sprawie planowanego zakupu helikopterów wkrótce po przejęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość. Początkowo rząd twierdził, że negocjacje zerwano z winy producenta oraz że Polska będzie się domagać odszkodowania. Polska strona argumentowała, że producent, Airbus Helicopters, nie zagwarantował odpowiedniego offsetu. Co więcej, „wykończeniem” caracali chwalił się ówczesny szef podkomisji smoleńskiej Wacław Berczyński.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Po zerwaniu rozmow na linii Paryż-Warszawa powstało trwające dłużsy czas napięcie dyplomatyczne, które doprowadziło m.in do odwołania wizyty ówczesnego prezydenta Francji Francois Hollande’a w Polsce.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Dlaczego Caracale są lepsze od Mercedesa?

Kresy.pl / Onet / Rzeczpospolita
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz