Ukraiński parlament przyjął w drugim czytaniu projekt reformy emerytalnej. Aby osłodzić Ukraińcom faktyczne podniesienie wieku emerytalnego, rząd Ukrainy nie żałował pieniędzy na podwyżki.

Ukraińska Rada Najwyższa zatwierdziła wczoraj rządowy pakiet legislacyjny pod nazwą „O nowelizacji niektórych aktów prawnych odnośnie podwyższenia emerytur”. Za przyjęciem zmian głosowało 288 deputowanych.

Jednym z najważniejszych postanowień przyjętej reformy jest podwyższenie minimalnego stażu pracy wymaganego do przejścia na emeryturę. Od przyszłego roku Ukraińcy będą musieli płacić składki emerytalne nie 15 lat, ale co najmniej 25 lat. Z każdym rokiem minimalny okres płacenia składek będzie rósł i w 2028 roku ma osiągnąć 35 lat. Oznacza to, że dla wielu osób de facto wzrośnie wiek emerytalny. Formalnie jednak ukraińskie władze nie zdecydowały się na podniesienie wieku emerytalnego – dalej wynosi on 60 lat. Osoby z niepełnym stażem w wysokości 20-25 lat będą mogły przejść na emeryturę w wieku 63 lat a ze stażem 15-20 lat dopiero w wieku 65 lat.

Zapewne aby zdobyć społeczne poparcie dla przeprowadzanych zmian władze zdecydowały się na przyznanie emerytom i rencistom znacznych podwyżek. Zgodnie z przyjętą nowelizacją od 1. października minimalna emerytura dla osób z pełnym stażem wzrośnie o 140 hrywien do wysokości 1452 hrywien (ok. 200 złotych). O 45% rośnie także wysokość minimalnej renty dla pewnych kategorii inwalidzkich oraz emerytów bez pełnego stażu. Otrzymają oni teraz 1373 hrywny. Jak pisze zaxid.net zmiana ta dotyczy prawie 1 mln osób.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Na Ukrainie dojdzie także do tzw. przeliczenia emerytur. Jest ono motywowane tym, że w wyniku różnych przeliczników osoby o takim samym stażu i zarobkach otrzymywały emerytury o różnej wysokości. Władze zapewniają, że w wyniku przeliczenia nikt nie straci. Portal zaxid.net podaje, że 5,6 miliona ukraińskich emerytów otrzyma podwyżkę średnio o 692 hrywny (prawie 100 złotych), przy czym podwyżki będą wahać się od 200 do ponad 1000 hrywien.

Przypomnijmy, że w maju Międzynarodowy Fundusz Walutowy oświadczył, że uzależni przyznanie czwartej transzy pomocy od parlamentu w Kijowie od wprowadzanie reform, w tym emerytalnej. Z powodu ich niewprowadzania przed wakacjami parlamentarnymi, pieniądze zostały wstrzymane.

PRZECZYTAJ: Szefowa MFW: Ukraina może utracić nasze wsparcie

Kresy.pl / zaxid.net
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz