Ukraina: we Lwowie weterani UPA dostaną specjalne zapomogi

Weterani UPA otrzymają zapomogi z okazji siedemdziesiątej piątej rocznicy powstania tej organizacji, w dzień obrońcy Ukrainy.

Specjalne jednorazowe zapomogi otrzymają weterani UPA, inwalidzi wojenni oraz wdowy po weteranach UPA. Łącznie Lwów przeznaczy na nich 587 tysięcy hrywien (równowartość niemal 81 tysięcy złotych). Pieniądze otrzymają także inwalidzi wojenni po walkach w Donbasie. Wydatki zostały zaplanowane w Departamencie Spraw Socjalnych lwowskiego ratusza.

Przed świętem 75. rocznicą powstania UPA, od miasta pieniądze uzyska 213 weteranów UPA, po 1,5 tys. hrywien (równowartość około 205 złotych), 4 inwalidów UPA po 2,5 tys hrywien (równowartość ok. 344 złotych) i 78 wdów weteranów UPA po – po 1000 hrywien (równowartość ok. 137 zł). Łącznie weterani UPA i ich najbliżsi otrzymają 407,5 tysięcy hrywien.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: weteran UPA zmarł podczas przemówienia pod pomnikiem Szuchewycza [+VIDEO]

Pozostałe środki otrzymają ukraińscy inwalidzi wojenni, których niepełnosprawność wynika z powodu uczestnictwa w wojnie w Donbasie. W zależności od stopnia inwalidztwa otrzymają od 1 do 1,3 tysiąca hrywien (równowartość od 137 do 179 złotych). Łącznie na ich potrzeby przeznaczono 179,8 tys. hrywien.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Komentująca sprawę Natalia Demkowycz z lwowskiego ratusza stwierdziła, że ważne jest, abyśmy pamiętali o tych, którzy poświęcili swe życie w walce za naszą wolność. Tak samo musimy pamiętać o tych, którzy bronią naszej niezależności dzisiaj – weteranów operacji antyterrorystycznej.

ZOBACZ TAKŻE: Ukraińcy uczcili pamięć SS Galizien: w mundurach Waffen-SS i pod flagami OUN-UPA [+VIDEO / +FOTO]

14 października na Ukrainie obchodzony jest dzień ukraińskich Kozaków i Dzień Obrońcy Ukrainy. We obchodzone będą również rocznica stulecie ukraińskiej rewolucji 1917-1921 oraz 75. rocznica powstania UPA.

Kresy.pl / zaxid.net
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz