Straż Graniczna podpisała umowy na budowę zabezpieczeń elektronicznych granicy państwowej z Białorusią – przekazał w poniedziałek p.o. rzecznika prasowego SG mjr Andrzej Juźwiak. Łączny koszt zabezpieczeń na rzece Bug oraz Świsłocz i Istoczanka to ponad 364 mln zł, a część środków pokryje Unia Europejska. Mają być gotowe w ciągu roku.

Mjr Andrzej Juźwiak poinformował, że wykonawcą inwestycji na Bugu jest konsorcjum firm Elektrotim S.A. z siedzibą we Wrocławiu i Ostoya-DataSystem Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku. Wartość kontraktu przekracza 279 mln zł. Dotyczy wykonania prac oraz świadczenia usług gwarancyjnych przez okres 109 miesięcy.

“Długość bariery elektronicznej w całości przebiegającej na tym odcinku w zasięgu Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej wyniesie około 172 km. W jej skład wejdzie m.in. około 1800 słupów kamerowych, około 4500 kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz specjalne czujniki zapewniające wykrywanie różnych cech fizycznych obiektów. Przewidywany jest montaż około 200 km kabli zasilających i tyle samo transmisyjnych, a także posadowienie około 10 kontenerów teletechnicznych” – oświadczył Juźwiak.

W Komendzie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie będzie znajdować się Centrum Nadzoru nad barierą. W skład zabezpieczeń wejdzie także siedem stanowisk końcowych zlokalizowanych na terenie placówek tego oddziału. System będzie zintegrowany z już istniejącymi wieżami obserwacyjnymi oraz siecią teleinformatyczną Straży Granicznej.

Przeczytaj: Na granicy z Białorusią znów niespokojnie

Firma Sprint S.A. z Olsztyna zbuduje z kolei barierę elektroniczną na rzekach Świsłocz i Istoczanka, które znajdują się w zasięgu Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Około 500 słupów kamerowych z tysiącem kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych zostanie ustawionych na odcinku ok. 47 km.

“Wykonawca ma 10 miesięcy na wykonanie wszystkich zaplanowanych w ramach tej umowy prac, okres gwarancyjny wynosi 144 miesiące. Wartość prac zakontraktowano na kwotę przekraczającą 85 mln zł” – zaznaczył rzecznik SG.

Obie inwestycje zostaną zrealizowane w ciągu 12 miesięcy. Ich budowa wyniesie ponad 364 mln zł, a część środków pokryje Unia Europejska.

Zobacz także: 22-letni Ukrainiec zatrzymany w związku z udziałem w nielegalnym przerzucie imigrantów

gazetaprawna.pl / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply