Migranci siłą próbują forsować zasieki graniczne; SG odnotowała w tym roku już ponad 20 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej; nurkowie wydobyli z Bugu ciało poszukiwanego Syryjczyka, który został wepchnięty do rzeki przez służby białoruskie; szef niemieckiego MSW podziękował polskiej SG za ochronę granicy UE; niemieccy neonaziści chcą rozpocząć patrole na granicy z Polską; Kaczyński: Są dwa fronty wojny hybrydowej: na granicy i w Warszawie; UE jest gotowa zastosować sankcje wobec białoruskiego lotniczego przewoźnika narodowego za przewożenie imigrantów; Młodzież Wszechpolska przez biurem posłanki KO powiesili tabliczkę „Ambasada Republiki Białoruskiej – delegatura Warszawa”; litewskie służby zidentyfikowały już kilkunastu nielegalnych migrantów, którzy mają powiązania z organizacjami terrorystycznymi.

Zapisz się w poniższym formularzu, aby otrzymywać pełny Kresowy Przegląd Tygodnia co tydzień na swoją skrzynkę mailową:

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Kryzys migracyjny

W środę w godzinach porannych doszło do próby przedarcia się nielegalnych imigrantów z Białorusi do Polski przez zasieki graniczne. Miało to miejsce w pobliżu obozowiska migrantów na wysokości Usnarza Górnego. Jak podała Straż Graniczna, cudzoziemcy koczujący po stronie białoruskiej próbowali siłowo sforsować zasieki graniczne. Migranci rzucili kilka kłód na graniczne ogrodzenie i rzucali kamieniami w funkcjonariuszy SG. Zauważono także u nich niebezpieczne narzędzia takie jak noże i siekiera. Ich działaniom asystowali białoruscy pogranicznicy.

Straż Graniczna odnotowała w tym roku już ponad 20 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Napływ migrantów jest stymulowany przez białoruskie władze. Przypomnijmy, że od sierpnia bieżącego roku ponad 4500 migrantów nielegalnie przybyło nowym szlakiem migracyjnym przez Białoruś, a następnie – Polskę, do Niemiec. Pochodzą oni głównie z Iraku, Syrii, Jemenu, Afganistanu czy Iranu.

W ostatnim czasie w sieci pojawiło się wiele nagrań, które przedstawiają próby siłowego przekroczenia polskiej granicy. Na jednym z nich widać grupę obcokrajowców, którzy próbują przedrzeć się przez granicę i przedostać z Białorusi na polskie terytorium, niszcząc przy tym ogrodzenie. Twierdzą, że chcą przedostać się do Niemiec. Przejście blokują polscy funkcjonariusze.

Nurkowie wydobyli z Bugu ciało poszukiwanego Syryjczyka, który zaginął, gdy wraz z innym obywatelem Syrii próbował nielegalnie przeprawić się przez rzekę i przekroczyć granicę. Z zeznań ocalonego migranta wynikało, że został on wepchnięty do rzeki Bug przez białoruskie służby.

W środę niemiecki minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer wykluczył możliwość zamknięcia granicy polsko-niemieckiej. Wcześniej szef niemieckiego resortu spraw wewnętrznych podziękował w liście do szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego polskiej Straży Granicznej za ochronę granicy UE z Białorusią. „Mając na uwadze niewątpliwie znaczne obciążenie polskiej Straży Granicznej na granicy z Białorusią pragnę zaproponować znaczące zwiększenie w tym celu udziału funkcjonariuszek i funkcjonariuszy Policji Federalnej” – napisał Seehofer.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Z kolei niemiecka partia Trzecia Droga, określana mianem neonazistowskiej, wzywa swoich sympatyków do zorganizowania patroli obywatelskich wzdłuż granicy z Polską. Chodzi o uniemożliwienie nielegalnym migrantom przedostania się do Niemiec.

Są dwa fronty wojny hybrydowej: na granicy i w Warszawie; gdyby działania opozycji były inne, ta operacja miałaby zupełnie inny przebieg, uformowanie się dwóch frontów zachęciło Alaksandra Łukaszenkę i Władimira Putina do eskalacji i wzmocnienia ataku – oświadczył prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński.

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw UE, że UE jest gotowa, w związku z przerzuceniem migrantów do Europy, zastosować sankcje wobec białoruskiego narodowego przewoźnika lotniczego, Bieławii (Belavii).

Dziennikarz „Gazety Wyborczej” Paweł Wroński w skandaliczny sposób odniósł się do zapobiegania nielegalnemu przekraczaniu granicy polsko-białoruskiej. Uznał on za stosowne skomentowanie wypowiedzi jednej z użytkowniczek, która uznała, iż „Za polskie lasy śmierci członkowie polskiego rządu wylądują kiedyś przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze. Wspomnicie moje słowa”.

Ambasada Republiki Białoruskiej – delegatura Warszawa – tabliczkę o takiej treści działacze Młodzieży Wszechpolskiej zawiesili w piątek przed stołecznym biurem posłanki Koalicji Obywatelskiej Klaudii Jachiry w związku z „powielaniem białoruskiej propagandy przez posłów i media”.

Jak dotąd litewskie służby zidentyfikowały już kilkunastu nielegalnych migrantów, którzy mają powiązania z organizacjami terrorystycznymi. Deportowanych zostało tylko kilka osób, pozostali wciąż są na Litwie.

Kresy.pl 

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz