W niedzielę doszło do cyberataku na jedną z najbardziej popularnych australijskich stacji telewizyjnych. Nine Network stała się ofiarą ataku hakerskiego, który przerwał emisję. Stacja przekazała, że zaatakowane zostały także jej strony internetowe. Nine Network zaznacza, że sprawa jest badana, a pod uwagę brane są działania przestępcze lub aktywność podmiotów innego państwa.

Atak cybernetyczny na nasze systemy zakłócił dziś transmisje na żywo, jednak wdrożyliśmy procesy, które zapewniają nam wznowienie naszego normalnego harmonogramu transmisji – napisała stacja w niedzielę rano (czasu polskiego) na Twitterze.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5525.41 PLN    (25.11%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Stacja oceniła na swoich stronach, że skala ataku była bezprecedensowa. Podkreślono, że sprawa jest badana, a pod uwagę brane są przestępcze działania lub aktywność podmiotów innego państwa.

„Atak wpłyną na naszą zdolność do transmitowania na żywo w Today Show dziś rano” – powiedział dyrektor generalny stacji Mike Sneesby.

Nine Network podkreśla w komunikacie, że tylko w zeszłym roku w Australii odnotowano 60 000 zgłoszeń dotyczących cyberprzestępczości.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„W Rosji działa około 30 zorganizowanych grup przestępczych, które każdego roku zarabiają na tego typu atakach około 2 mld dolarów” – stacja cytuje eksperta ds. bezpieczeństwa w sieci Paula Twomey’a.

Zobacz także: „NYT”: USA szykują odwet za rosyjskie cyberataki

W piątek informowaliśmy, że niemieccy parlamentarzyści ponownie stali się celem ataku hakerów. Eksperci podejrzewają, że za atakiem stoi rosyjska grupa „Ghostwriter”. Według informacji, do których dotarła niemiecka gazeta, celem ataku było siedmiu posłów Bundestagu i 31 posłów parlamentów krajowych. Oprócz parlamentarzystów zaatakowani zostali działacze polityczni z Hamburga i Bremy. W sumie hakerzy wzięli na cel kilkadziesiąt osób. Większość zaatakowanych polityków należy do rządzących partii CDU/CSU i SPD.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Z kolei w ostatnią środę Facebook poinformował, że zablokował grupę hakerów z Chin, którzy wykorzystali tę platformę do atakowania Ujgurów mieszkających za granicą za pomocą linków do złośliwego oprogramowania, które infekuje ich urządzenia i umożliwia inwigilację.

Zobacz także: Dane 7,6 mln amerykańskich pojawiły się na witrynie używanej przez rosyjskich hakerów

9news.com.au / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz