Stany Zjednoczone planują serię cyberataków wobec Rosji w ramach odwetu za ataki hakerskie, które miały miejsce w grudniu – pisze „New York Times” (NYT) w poniedziałek. Administracja USA usiłuje znaleźć efektywne sposoby ochrony swojej cyberprzestrzeni po dotkliwych atakach ze strony Rosji i Chin.

Pierwsze kroki oczekiwane są w ciągu trzech tygodni i przewidują tajne działania w rosyjskich sieciach, które będą oczywiste dla prezydenta Władimira Putina, jego służb specjalnych i armii, ale nie zostaną zauważone przez resztę światapisze „NYT”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Zdaniem medium wspomniane działania zostaną połączone z gospodarczymi sankcjami. Gazeta nie podaje jednak szczegółów. Na polecenie prezydenta Joe Bidena zabezpieczenia sieci rządowych mają zostać wzmocnione.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: „WSJ”: Atak hakerski na Microsoft dotknął dziesiątki tysięcy podmiotów. Firma podejrzewa chińskich hakerów

„Będą one określać, jak prezydent Biden skonstruuje odpowiedź nowej administracji na narastający cyberkonflikt i czy znajdzie sposób na ukaranie rywali, regularnie wykorzystujących słabości systemów rządowych i biznesowych, by szpiegować, wykradać informacje i potencjalnie uszkodzić krytyczne komponenty narodowej infrastruktury” – pisze dziennik.

Osoby odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo w administracji USA mają szukać sposobu, który będzie dla oponentów wystarczająco silny, ale nie doprowadzi do eskalacji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że styczniowe doniesienia grupy śledczej firmy Kaspersky, zajmującej się cyberbezpieczeństwem, sugerują, że podczas grudniowego cyberataku SolarWinds w USA wykorzystano kod, który częściowo pokrywa się z kodem użytym podczas wcześniejszego ataku. Miała go dokonać grupa hakerska z Rosji.

W styczniu amerykańskie agencje wywiadowcze opublikowały wspólne oświadczenie, w którym oskarżyły Moskwę o cyberatak. Amerykańskie służby twierdzą, że trwał on dłużej niż miesiąc po tym, jak upubliczniono wiadomości o nim. Moskwa zaprzecza, że ponosi jakąkolwiek odpowiedzialność za ataki.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pod koniec maja 2020 roku kanclerz Niemiec Angela Merkel obciążyła Rosję odpowiedzialnością za cyberatak na Bundestag sprzed pięciu lat. Podczas pytań poselskich w niemieckim parlamencie powiedziała, że ślady prowadzą do rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU.

Zobacz również: Wielka Brytania, USA i Kanada oskarżają Rosję o cyberatak mający na celu wykraść informacje o szczepionce na COVID-19

nytimes.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz