Facebook poinformował w środę, że zablokował grupę hakerów z Chin, którzy wykorzystali tę platformę do atakowania Ujgurów mieszkających za granicą za pomocą linków do złośliwego oprogramowania, które infekuje ich urządzenia i umożliwia inwigilację – przekazał France24.

Jak przekazał France24, facebook poinformował w środę, że zablokował grupę hakerów z Chin, którzy wykorzystali tę platformę do atakowania Ujgurów mieszkających za granicą za pomocą linków do złośliwego oprogramowania, które infekuje ich urządzenia i umożliwia inwigilację.

Firma zajmująca się mediami społecznościowymi podała, że ​​hakerzy, znani w branży bezpieczeństwa jako Earth Empusa lub Evil Eye, zaatakowali aktywistów, dziennikarzy i dysydentów Ujgurskich przy pomocy złośliwego oprogramowania.

Facebook podał, że ofiarami padło około 500 osób mieszkających głównie w Turcji, Kazachstanie, Stanach Zjednoczonych, Syrii, Australii i Kanadzie. Stwierdzono, że większość działań hakerów miała miejsce poza facebookiem, a używali oni tej witryny do udostępniania linków do złośliwych stron internetowych. „Ta aktywność miała znamiona dobrze wyposażonej i wytrwałej operacji” – napisali badacze zajmujący się cyberbezpieczeństwem na facebooku.

Firma twierdzi, że grupa hakerska wykorzystywała fałszywe konta na facebooku, aby udawać fikcyjnych dziennikarzy, studentów, obrońców praw człowieka lub członków społeczności ujgurskiej, aby zbudować zaufanie do swoich celów i nakłonić ich do kliknięcia złośliwych linków.

Zobacz też: Chińskie władze blokują dostęp do aplikacji wykorzystywanej do dyskusji o Tajwanie, Tybecie i Ujgurach

Stwierdzono, że hakerzy zarówno utworzyli złośliwe witryny, używając podobnych domen dla popularnych ujgurskich i tureckich witryn z wiadomościami, jak i przejęli legalne witryny odwiedzane przez ofiary. Facebook znalazł również strony internetowe utworzone przez grupę w celu naśladowania zewnętrznych sklepów z aplikacjami na Androida za pomocą aplikacji o tematyce ujgurskiej, takich jak aplikacja modlitewna i słownik.

Ambasada Chin w Waszyngtonie nie odpowiedziała od razu na raport Facebooka.

Zobacz także: Ambasada ChRL w USA: ujgurskie kobiety przestały być „maszynami do rodzenia”, są bardziej niezależne i pewne siebie

Kresy.pl/France 24

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz