Aktywna faza wojny może zakończyć się w ciągu dwóch-trzech tygodni – oświadczył Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. „Rosyjskie wojska nie mają już czym atakować” – podkreślił. Arestowycz rozmawiał na temat bitwy o Donbas i całej wojny z portalem Meduza.

W ciągu dwóch-trzech tygodni zakończy się ta ofensywa. A wraz z nią, całkiem możliwe, zakończy się aktywna faza wojny, bo rosyjskie wojska nie mają już czym atakować – powiedział Arestowycz w niedzielnym wywiadzie dla portalu Meduza.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6374 PLN    (28.97%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„To, co teraz zgromadzili, to przedostatnie rezerwy operacyjne. W regionie Biełgorodu-Wałujek około 15 tys. żołnierzy. Ale to nieszczęśnicy, którzy wyszli spod Kijowa, Sum i Czernihowa i mają psychikę rozstrzelanych. W ogóle nie chcą walczyć” – podkreślił doradca prezydenta Ukrainy.

„Rosjanie mogą utrzymać Krym, bo są tam ugruntowane szlaki zaopatrzenia, nie ma tam ukraińskiego oporu, a nasza artyleria jeszcze do niego nie dotarła. Ale na wszystkich terytoriach, które zostały zdobyte po 23 lutego, są w poważnych tarapatach. Pociągniemy szalę zwycięstwa na naszą stronę, co bezpośrednio wpłynie na negocjacje” – dodał.

Jak podawaliśmy, doradca szefa Biura Prezydenta Ukrainy, Mychajło Podolak powiedział w piątek, że Ukraina przygotowuje potężny kontratak przeciwko zgrupowaniom rosyjskich sił.

Według niego, taktyka i strategia Ukrainy opiera się na otrzymaniu większej ilości artylerii i pojazdów opancerzonych. Następnie, ukraińskie siły zbrojne mają przeprowadzić potężne kontrataki przeciwko wrogim zgrupowaniom.

Zobacz także: Zełenski grozi wycofaniem Ukrainy z rozmów pokojowych [+VIDEO]

„Oni [Rosjanie – red.] będą chcieli przyjechać z obwodów charkowskiego, donieckiego i ługańskiego i spróbują powalczyć z naszymi siłami zbrojnymi, i dostaną po zębach” – powiedział Podolak.

Wcześniej doradca prezydenta Ukrainy mówił, że po wycofaniu się spod Kijowa, wojska rosyjskie będą chciały odnieść jakiś sukces w Donbasie. Uważa, że w ciągu najdalej półtora tygodnia będzie jasne, jak będzie tam rozwijać się sytuacja. Zaznaczył, że siły ukraińskie nie mają innego wyjścia, jak odnosić taktyczne zwycięstwa w Donbasie.

Zobacz także: Zełenski: kraje partnerskie nie mają wyjścia – muszą dostarczać nam broń

meduza.io / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz