Wywiad brytyjski przeanalizował straty rosyjskich sił w pojazdach opancerzonych oraz zdolność Federacji Rosyjskiej do produkcji nowych jednostek.

Według wywiadu brytyjskiego Ministerstwa Obrony z dnia 29 stycznia od 24 lutego 2022 r. do 25 stycznia 2024 r. rosyjskie siły lądowe straciły na Ukrainie prawdopodobnie około 2600 czołgów podstawowych i 4900 innych bojowych wozów opancerzonych. W 2023 roku Rosjanie stracili o 40% mniej sprzętu niż w 2022 roku.

Zdaniem brytyjskich analityków wynika to z faktu, że wojna nabrała bardziej pozycyjnego charakteru, a siły Federacji Rosyjskiej przez znaczną część roku znajdowały się w defensywie.

Od października 2023 roku, kiedy Rosjanie zintensyfikowali działania ofensywne na wschodniej Ukrainie, ich straty w pojazdach opancerzonych zaczęły rosnąć. W tym okresie rosyjskie siły lądowe straciły prawdopodobnie aż 365 czołgów podstawowych i 700 bojowych wozów opancerzonych, ale zdobyły jedynie niewielkie terytoria.

„Rosja prawdopodobnie będzie jednak w stanie wyprodukować co najmniej 100 czołgów podstawowych miesięcznie, zachowując w ten sposób zdolność do uzupełnienia strat na polu bitwy i kontynuowania działań ofensywnych na tym poziomie w dającej się przewidzieć przyszłości” – czytamy w raporcie.

Rosjanie zwiększyli aktywność ofensywną na całym froncie ukraińskim. Analitycy agencji zauważyli, że na froncie następuje nasilenie rosyjskiego ostrzału. Jednocześnie w ciągu ostatnich pięciu dni poziom strat sprzętu wojskowego Federacji Rosyjskiej miał wzrosnąć o 88%, a liczba strat rosyjskich czołgów – o 95%.

Wywiad dodał, że liczba ofiar w siłach rosyjskich wzrosła w tym samym okresie o 15%. Zauważono, że dane te wskazują na stały wzrost intensywności rosyjskich działań ofensywnych na całym froncie w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Zdaniem analityków kluczowym czynnikiem sprzyjającym aktywności Federacji Rosyjskiej jest zamarznięcie gruntu, co umożliwia lepsze przemieszczanie się pojazdów opancerzonych.

W niedzielę armia rosyjska poinformowała, że zajęła małą wioskę w obwodzie charkowskim we wschodniej Ukrainie. „Wieś Krachmalnoje w obwodzie charkowskim została wyzwolona” – podało rosyjskie ministerstwo obrony w swoim codziennym biuletynie na temat operacji na Ukrainie, powołując się na „udane aktywne operacje”.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply