Jestem zawiedziony, że do tej pory nie udało się w UE wprowadzić embarga na rosyjską ropę. Powinniśmy zrobić to za wszelką cenę, z Węgrami czy bez nich – oświadczył w poniedziałek wicekanclerz i minister gospodarki Niemiec Robert Habeck.

Wicekanclerz Niemiec został w poniedziałek zapytany w czasie Forum w Davos o sprzeciw Węgier wobec embarga na na rosyjską ropę. „Istnieją różne rozwiązania dla różnych krajów” – odpowiedział, cytowany przez agencję Reuters. „Oczekuję, że wszyscy, łącznie z Węgrami, będą pracować nad odpowiednim rozwiązaniem” – dodał.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5959 PLN    (27.08%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Wcześniej podkreślił, że UE powinna za wszelką cenę wprowadzić embargo na ropę z Rosji, z Węgrami czy bez nich. „Jeśli przewodnicząca Komisji mówi, że robimy to jako 26 państw bez Węgier, to popieram taką drogę” – dodał.

Zobacz także: Ekspert: Węgry chcą od Brukseli pieniędzy na rurociągi, skoro nie dostały na wsparcie uchodźców

Przypomnijmy, że przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, zaprezentowała szósty pakiet wymierzonych w Rosję sankcji, proponując m.in. całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy w ciągu 6 miesięcy, a produktów ropopochodnych przed końcem roku. Doniesienia medialne wskazywały, że Węgry i Słowacja mają zostać czasowo zwolnione z embarga na rosyjską ropę i będą mogły ją importować do końca 2024 roku w ramach istniejących kontraktów. Przyjęcie pakietu wymaga jednomyślności wszystkich krajów członkowskich UE.

Mimo czasowego zwolnienia z zaproponowanego przez KE unijnego embarga na rosyjską ropę, rząd Węgier zapowiedział, że zawetuje te propozycje z uwagi na kwestie bezpieczeństwa energetycznego. Premier Viktor Orban ostrzegł, że przyjęcie takich sankcji byłoby „historyczną klęską” i porównał ich efekt do „zrzucenia bomby atomowej na węgierską gospodarkę”.

Zobacz także: KE przeznaczy 300 mld euro na zmniejszenie zależności energetycznej od Rosji

reuters.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz