Po rozpadzie koalicji rządowej Kneset przegłosował samorozwiązanie. Izrael czekają kolejne przedterminowe wybory.

We wtorek izraelski parlament osiągnął jednomyślność. Wszyscy głosujący parlamentarzyści poparli samorozwiązanie izby w jakiej zasiadają, podał portal telewizji France24. Wynik to skutek rozkładu zróżnicowanej koalicji, o którą opierał się rząd Naftalego Bennetta.

W środę padła bardziej nieoczekiwana deklaracja właśnie ze strony izraelskiego premiera. Na zebraniu z dotychczasowymi parlamentarzystami własnej partii Yamina Bennett wyraził "swoją intencję nie stawać do kolejnych wyborów" - jak przekazał rzecznik premiera, którego słowa przytoczyła Al Jazeera.

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) poinformowała w piątek o przekazaniu Wojsku Polskiemu kolejnych dziewięciu czołgów Leopard 2PL. Do tej pory przekazano łącznie jedynie około 34 egzemplarzy tych czołgów, ze 142 przewidzianych.

Kolejne czołgi Leopard 2PL pozytywnie przeszły odbiory i trafiły na wyposażenie Wojska Polskiego. Od początku roku Bumar Łabędy przeprowadziła modernizację 9 wozów z równoczesnym wykonaniem przeglądów F6 oraz dodatkowym przywróceniem ich pełnej sprawności technicznej - przekazała w piątek PGZ. 

penalizacji banderyzmu swoboda

Według MSZ Ukrainy, wypowiedzi ukraińskiego ambasadora w Berlinie, Andrija Melnyka, który bronił Stepana Bandery i uzasadniał zbrodnie na Polakach, to jego „osobista opinia”, która nie odzwierciedla stanowiska władz w Kijowie.

Jak pisaliśmy, ambasador Ukrainy w Niemczech, Andrij Melnyk, wywołał poruszenie w niemieckiej prasie odmawiając odcięcia się od lidera OUN, Stepana Bandery, zaprzeczając jego odpowiedzialności za zbrodnie na Żydach, a także usprawiedliwiając zbrodnie banderowców na Polakach. Wywiad Melnyka został opublikowany w środę, przy czym temat w Polsce nabrał rozgłosu dzień później.

Zakładamy, że ponad milion osób z Ukrainy zostanie na dłużej – powiedział wiceszef MSWiA, Paweł Szefernaker. „Jesteśmy przekonani, (…) że teraz jest dobry czasy, aby te osoby, które do nas dotarły, zaczęły się usamodzielniać”.

W rozmowie z Radiem Plus wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Paweł Szefernaker, był pytany o przyszłość uchodźców z Ukrainy w Polsce. Na pytanie o koniec programu dodatkowych świadczeń dla osób, które przyjęły Ukraińców w swoich domach, tłumaczył, że nikt w parlamencie nie wnioskował o jego przedłużenie.

Ukraina ma teraz "bardzo jasną perspektywę europejską", ale droga do członkostwa w UE będzie wymagała czasu i ciężkiej pracy, powiedziała w piątek w ukraińskim parlamencie Ursula von der Leyen. (więcej…)

W Charkowie nie chcą zmieniać nazwy ulicy i stacji metra im. Puszkina Poinformował o tym burmistrz miasta Igor Terechow w komentarzu do "Radia Swobody".

"Jaka jest wina Puszkina? Że Putin się urodził? Co więcej, Puszkin jest światowej sławy poetą, podobnie jak Lermontow. (...) Mamy ulicę i stację metra im. Puszkina. Niech tak zostanie" - powiedział Terechow.

Wcześniej Rada Miejska Charkowa odmówiła zdemontowania herbu Ukraińskiej SRR z budynku rady miejskiej, powołując się na fakt, że budynek jest pomnikiem historii i architektury o znaczeniu lokalnym. Decyzje o tym statusie zapadły w 1972 i 1980 roku.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 10 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
1%