Trzech znanych liberalnych uczonych ma zostać ściętych tuż po świętym dla muzułmanów miesiącu ramadan. Takiego wyroku domaga się prokuratura stawiając oskarżonym zarzut „terroryzmu”.

Jeden z mężczyzn został aresztowany, we wrześniu zeszłego roku, krótko po tym, kiedy opublikował na Twitterze wypowiedź wzywającą do pojednania między Arabią Saudyjską, a Katarem, w trakcie kryzysu pomiędzy tymi krajami. Wszyscy trzej uczeni – duchowny Szejk Salman al-Odah, pisarz Awad al-Qarni oraz prezenter Ali al-Omari – są bardzo mocno obecni w mediach społecznościowych. Konto al-Odaha na Twitterze ma ponad 13 milionów obserwujących.

Amnesty International podaje, że Arabia Saudyjska, obok Chin i Iranu, jest krajem, w którym najczęściej wykonuje się karę śmierci.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W kwietniu, Arabia Saudyjska, dokonała 37 egzekucji obywateli, którzy byli skazani pod zarzutem „terroryzmu”. Na jednym z nich kara śmierci została wykonana w formie ukrzyżowania. Naftowe królewstwo, w 2018 roku, wykonało 149 egzekucji, w znamienitej większości przez ścięcie głowy.

Al–Odah, al-Qarni oraz al–Omari – określani jako „umiarkowani sunniccy uczeni” – zostaną poddani karze dekapitacji po ramadanie. Pierwszy z nich, al-Odah znany jest ze swoich liberalnych poglądów dotyczących prawa szariatu oraz homoseksualizmu. Przed aresztowaniem opublikował na Twitterze posta z modlitwą odnoszącą się do blokady Katar – „Niech Bóg dopasuje ich serca do siebie dla dobra ich ludzi”

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Al-qarni jest pisarzem oraz nauczycielem akademickim, Al-omari zaś jest prezenterem w młodzieżowej stacji telewizyjnej. Cała trójka została aresztowana we wrześniu, w 2017 roku, co zostało potępione zarówno przez ONZ, jak i Amnesty International, czy organizację Human Rights Watch.

Dana Ahmed, z Amnesty International, powiedziała: „Powtarzające się wnioski prokuratorów saudyjskich o karę śmierci, w sprawach wielu osób, przetrzymywanych tylko dlatego, że pokojowo korzystają z wolności słowa, są alarmujące. Wzywamy Arabię Saudyjską do natychmiastowego wypuszczenia na wolność tych, których przetrzymują tylko ze względu na korzystanie przez nich z prawa do wolności słowa, zrzeszania się i zgromadzeń publicznych, oraz do uniewinnienia ich.”

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Niektóre źródła podają, że egzekucja 37 Saudów – w większości szyickich działaczy – była „wypuszczeniem balonów próbnych”. Władze saudyjskie chciały w ten sposób sprawdzić, jak zareaguje na to świat. W sytuacji braku zasadniczej reakcji ze strony społeczności międzynarodowej. Arabia Saudyjska miała przejść potem do planu egzekucji prominentnych aktywistów antyrządowych.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Saudyjska państwowa gazeta wezwała USA do ataku na Iran.

Mirror/Al-Jazeera
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz