Sąd w pakistańskim mieście Lahore uchylił w poniedziałek zaoczny wyrok śmierci wobec byłego prezydenta Pakistanu Perveza Musharrafa. Wydany w grudniu ub. roku wyrok uznano za niekonstytucyjny.

Jak podaje BBC, Sąd Najwyższy prowincji Pendżab (Lahore High Court) przychylił się do odwołania przebywającego na uchodźstwie w Dubaju byłego przywódcy kraju. Jak tłumaczył agencji AFP rządowy prokurator Ishtiaq A. Khan, w wydanym w poniedziałek wyroku sąd w Lahore uznał za niekonstytucyjne całe postępowanie przeciw byłemu prezydentowi. Nielegalny ma być akt oskarżenia, skład sędziowski oraz wybór zespołu prokuratorskiego. Według prokuratora były prezydent jest teraz “wolnym człowiekiem”, na którym nie ciąży żaden wyrok.

Jednak jak pisze BBC, sprawa Musharrafa wciąż może być rozpatrywana przez inny sąd.

W grudniu 2019 roku Musharraf został skazany zaocznie przez sąd specjalny w Pakistanie na karę śmierci za wprowadzenie w 2007 roku stanu wyjątkowego oraz za odsunięcie od obowiązków i uwięzienie sędziów Sądu Najwyższego, którzy nie zaakceptowali tej decyzji. Leczącego się w Dubaju polityka uznano winnym zdrady stanu i złamania konstytucji. Werdykt ten spotkał się ze sprzeciwem armii i pakistańskiego rządu.

Po wygranych w 2007 roku wyborach prezydenckich Musharraf wprowadził stan wyjątkowy reagując na rosnący sprzeciw wobec swoich rządów. Wszelkie swobody obywatelskie, prawa człowieka i procesy demokratyczne zostały zawieszone na okres od listopada 2007 roku do lutego 2008 roku. W 2008 roku zrezygnował z urzędu wskutek grożącego mu impeachmentu i wyjechał za granicę. Wrócił w 2013 roku, by wziąć udział w wyborach prezydenckich, lecz nie został dopuszczony do startu przez komisję wyborczą z powodu ciążących na nim zarzutów. Powtórnie udał się na emigrację w 2016 roku.

Kresy.pl / bbc.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply