Obywatel Iranu został skazany na karę śmierci za szpiegowanie generała Kasema Sulejmaniego – podał we wtorek irański wymiar sprawiedliwości. Podkreślono, że sprawa nie była związana z zabiciem gen. Sulejmaniego na początku 2020 roku.

Obywatel Iranu został skazany na karę śmierci za szpiegowanie generała Kasema Sulejmaniego – podała we wtorek agencja „Reuters” powołując się na komunikaty irańskiego wymiaru sprawiedliwości. Zaznaczono, że sprawa nie miała związku z zabiciem Sulejmaniego na początku bieżącego roku.

„Mahmud Musawi-Madżd, jeden ze szpiegów CIA i Mossadu, został skazany na śmierć” – oświadczył we wtorek podczas konferencji prasowej Golamhosejn Esmaili – rzecznik irańskiego wymiaru sprawiedliwości.  „Przekazywał informacje o miejscu pobytu generała” – dodał. Miał także przekazywać informacje na temat sił zbrojnych Iranu i Korpusu Strażników Rewolucji.

Esmaili podkreślił, że wyrok śmierci został podtrzymany przez Sąd Najwyższy Iranu i wkrótce zostanie wykonany.

W oświadczeniu irańskiego wymiaru sprawiedliwości podkreślono, że wyrok nie ma związku z zabiciem generała Kasema Sulejmaniego na początku bieżącego roku. Zaznaczono, że Musawi-Madżd został zatrzymany dużo wcześniej – w październiku 2018 roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Generał Sulejmani dowodził elitarną jednostką wojskową Al-Kuds, która należy do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Był uważany za drugą osobę w państwie. Jak pisaliśmy, został zabity 3 stycznia br. w wyniku ataku amerykańskich dronów w Bagdadzie.

USA oskarżały Sulejmaniego o zorganizowanie ataków na amerykańskie bazy w Iraku. Ataki były przeprowadzane przez proirańskie grupy.

Po śmierci Sulejmaniego Iran odpowiedział atakiem rakietowym na bazę Ain al-Asad w Iraku, w której stacjonowały siły amerykańskie.

reuters / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz