Pięciu Irakijczyków, którzy zostali skazani na karę śmierci za terroryzm, zostało we wtorek straconych w więzieniu w mieście An-Nasirijja na południowym wschodzie Iraku – informuje agencja “Reuters” w oparciu o źródła w siłach bezpieczeństwa kraju.

We wtorek w więzieniu w mieście An-Nasirijja na południowym wschodzie Iraku stracono pięciu Irakijczyków skazanych za terroryzm. Nakaz wykonania egzekucji został ratyfikowany przez prezydenta. Podpis głowy państwa jest w takich sytuacjach niezbędny i został już umieszczony przy ponad 340 wyrokach skazujących za “czyny przestępcze lub terrorystyczne”.

Wspomniane dokumenty były podpisywane od 2014 roku (okres prezydentury Fuada Masuma) – w okresie wzmożonej aktywności dżihadystycznej grupy Państwo Islamskie oraz za kadencji wybranego w 2018 r. prezydenta Barhama Saliha.

Zobacz także: W irackim więzieniu stracono 38 islamistów z Al-Kaidy i IS skazanych za terroryzm

Irackie sądy wydały od końca 2017 roku setki wyroków śmierci. Władze w Bagdadzie ogłosiły wówczas zwycięstwo nad IS.

Agencja “Reuters” przypomina, że 16 listopada Irak powiesił 21 skazanych terrorystów i morderców, w tym osoby biorące udział w dwóch zamachach samobójczych, w których zginęło kilkadziesiąt osób w północnej części kraju.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Irak: Kolejni francuscy członkowie Państwa Islamskiego skazani na śmierć

Obrońcy praw człowieka oskarżają władze w Bagdadzie i innych irackich regionach o niespójności w procesach sądowych i błędne procesy prowadzące do niesprawiedliwych wyroków skazujących. Strona iracka zaprzecza wspomnianym oskarżeniom.

Zobacz także: 55 proc. Francuzów popiera przywrócenie kary śmierci. 82 proc. chce w kraju silnego przywódcy

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply