Iracki sąd skazał we wtorek na śmierć kolejnych dwóch francuskich członków organizacji Państwo Islamskie (IS). Zwiększa to całkowitą liczbę francuskich byłych dżihadistów skazanych w tym tygodniu na śmierć do sześciu.

Mężczyźni zostali zidentyfikowani jako Karam El-Harchaoui i Brahim Nejara. Należą oni do grupy 12 obywateli francuskich, którzy zostali zatrzymani przez wspierane przez USA syryjskie siły demokratyczne w sąsiedniej Syrii. Zostali przekazani Iraku w styczniu.

W ostatnim czasie Kurdowie stali na czele walki z grupami IS w Syrii.  Przekazała do Iraku setki podejrzanych dżihadystów.

Francuski minister spraw zagranicznych oświadczył wcześniej we wtorek, że jego rząd pracuje nad uchronieniem grupy skazanych Francuzów przed egzekucją. Po tym, jak Irak skazał ich na śmierć, Francja nie podjęła żadnych starań, aby sprowadzić schwytanych francuskich bojowników z grupy IS.

Minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian również potwierdził stanowisko Francji, ale powiedział, że bojownicy grupy IS powinni być sądzeni tam, gdzie popełnili swoje zbrodnie.

„Mnożymy wysiłki, by. . . ci Francuzi uniknęli kary śmierci za te przestępstwa” –  oświadczył w radiu France-Inter. Nie rozwinął tematu, ale dodał, że rozmawiał z prezydentem Iraku na temat tej sprawy.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Francja jest otwarcie przeciwna karze śmierci na całym świecie. Wokół kary śmierci w Iraku toczy się poważna dyskusja dotycząca zagranicznych bojowników Państwa Islamskiego. Podnoszona jest kwestia  tego, czy podejrzani dżihadyści z grupy IS powinni być sądzeni w regionie, czy też repatriowani. Procesy były krytykowane przez organizacje chroniące prawa człowieka, które twierdzą, że często opierają się na dowodach uzyskanych w wyniku tortur.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Francja od dawna nalega, aby jej obywatele pojmani w Iraku lub Syrii odpowiadali przed sądem lokalnym, odmawiając im repatriacji pomimo ryzyka, że grozi im kara śmierci za branie udziału w działalności Państwa Islamskiego

W maju irackie sądy poinformowały , że od początku 2018 r. skazano ponad 500 podejrzanych o członkostwo w grupie IS. Sądy skazywały także wielu terrorystów z IS na karę dożywocia w więzieniu, Nie wykonano jeszcze egzekucji na żadnym z zagranicznych członków grupy IS.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Minister Spraw Zagranicznych Iraku: “Popieramy Iran”

France24/Al Jazeera

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply