Lokalne władze prowincji Zi Kar na południu Iraku poinformowały o powieszeniu w więzieniu 38 osób – członków Al-Kaidy i ISIS skazanych na śmierć za terroryzm.

O straceniu w czwartek skazanych islamistów w więzieniu w południowoirackim mieście An-Nasirija powiedział agencji AFP przedstawiciel rady prowincji Zi Kar, Dachel Kazem. Jak poinformował, egzekucji członków Al-Kaidy i ISIS dokonano „w obecności ministra sprawiedliwości Hajdara az-Zamili”. Wcześniej, jak podał iracki resort sprawiedliwości, wyrok został zatwierdzony przez Radę Prezydencką, złożoną z prezydenta i dwóch wiceprezydentów.

W tym samym więzieniu we wrześniu br. stracono 42 sunnickich jeńców, sprawców samobójczych ataków w mieście An-Nasirija, zamieszkanym głównie przez szyitów, w których zginęło ponad 60 osób. Szyici domagali się zaostrzenia postępowań sądowych. Ostatnia egzekucja była zatem drugą największą pod względem liczby straconych

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Obecnie w irackich więzieniach przebywają dziesiątki tysięcy więźniów, którzy są podejrzani o związki z tzw. państwem islamskim. Irackie prawa stanowi, że osoba uznana za członka ISIS otrzymuje karę dożywotniego pozbawienia wolności lub karę śmierci.

Do działań irackiego wymiaru sprawiedliwości zgłaszają zastrzeżenia organizacje na rzecz praw człowieka. Na początku miesiąca Human Rights Watch ostrzegła, że masowe egzekucje dżihadystów w Iraku, odbywające się w ostatnich miesiącach, są wykonywane na podstawie decyzji wydanych bez należytej staranności. HRW uważa, że irackie sądy łamią prawa osób podejrzanych o związki z ISIS. Naruszane mają być przy tym procedury sądowe, a zatrzymania więźniów odbywają się w sposób arbitralny.

Czwartkową egzekucję potępiła organizacja Amnesty International. Według tej organizacji, Irak jest czwartym krajem po Chinach, Iranie i Arabii Saudyjskiej pod względem liczby dokonywanych egzekucji.

Zobacz: Opublikowano nagranie pokazujące, jak dron RAF-u przerwał egzekucję ISIS [+VIDEO]

Rmf24.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz