Zdaniem niemieckiej kanclerz zarówno Niemcy, jak i cała Europa, muszą wyciągnąć z pandemii koronawirusa odpowiednie wnioski. Angela Merkel jest zdania, że trzeba przemyśleć kwestie związane z produkcją sprzętu medycznego. Należy także odbudować „suwerenność” i zdolności produkcyjne. Podkreśliła także w czasie poniedziałkowej konferencji prasowej, że epidemia była dla UE najważniejszym do tej pory sprawdzianem.
W poniedziałek Angela Merkel poinformowała podczas konferencji prasowej, że rząd nie przewiduje zmiany obostrzeń, które zostały wprowadzone w Niemczech 22 marca w celu walki z epidemią koronawirusa. Dodała, że jest jeszcze za wcześnie na jakąkolwiek decyzję o ich złagodzeniu – podaje portal Business Insider. „Bylibyśmy złym rządem, gdybyśmy teraz podali datę” – podkreśliła. Zaznaczyła także, że epidemia pokazała jak ważnymi kwestiami są „suwerenność” i zdolności produkcyjne (np. w zakresie sprzętu medycznego). Dodała, że epidemia koronawirusa była dla UE najważniejszym do tej pory sprawdzianem.
Zobacz także: Światowa rewolucja koronawirusa
Agencja Reuters podała w poniedziałek, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Niemiec tworzy plan powrotu do normalnego funkcjonowania w kraju, który przewidywałby zniesienie obostrzeń już 19 kwietnia. Noszenie maseczek ochronnych byłoby obowiązkowe w przestrzeni publicznej, nadal obowiązywałyby ograniczenia w zakresie publicznych zgromadzeń. Według Reutersa projekt miałby także przewidywać błyskawiczne wykrywanie łańcuchów transmisji wirusa – w ciągu 24 godzin od otrzymania przez daną osobę pozytywnego wyniku testu na COVID-19, 80 proc. osób mających z nią kontakt zostałoby wykrytych.
Kanclerz Angela Merkel podczas konferencji nie mówiła o tym planie. Przestrzegła natomiast przez zbyt pochopnym znoszeniem ograniczeń. Podkreśliła, że w razie zbyt pochopnej decyzji o „powrocie do normalności”, ograniczenia musiałyby być wprowadzane za jakiś czas ponownie.
Zdaniem niemieckiej kanclerz, zarówno Niemcy, jak i cała Europa, muszą wyciągnąć z pandemii koronawirusa odpowiednie wnioski. Jej zdaniem trzeba przemyśleć kwestie związane z produkcją sprzętu medycznego. Należy także odbudować „suwerenność” i zdolności produkcyjne.
Zobacz także: Niemieckie media: W kraju nic nie działa bez Polaków
W poniedziałek pierwszy raz od kilku dni odnotowano w Niemczech liczbę zgonów nieprzekraczającą setki – 92 przypadki. We wtorek przybyły jednak znowu 173 ofiary śmiertelne choroby COVID-19 – podaje agencja Reuters. Łącznie w Niemczech potwierdzono do tej pory 99 225 przypadków zakażenia koronawirusem oraz 1607 ofiar śmiertelnych.
Reuters / Business Insider / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!