Rząd Izraela musi przestać ignorować swoje międzynarodowe zobowiązania wynikające z okupowania terytorium Palestyny i natychmiast podjąć działania w celu zapewnienia równego i sprawiedliwego dostarczania szczepionek COVID-19 Palestyńczykom żyjącym pod jego okupacją na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy – poinformowało w środę Amnesty International.

Dystrybucja szczepionek przeciwko COVID-19  przez izraelskie Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło się 23 grudnia. Do tej pory udało się zaszczepić ponad jedną dziesiątą populacji, co sytuuje Izrael w czołówce państw najskuteczniej prowadzących akcję szczepień. Objęła ona jednak tylko obywateli Izraela, w tym izraelskich osadników mieszkających na Zachodnim Brzegu i palestyńskich mieszkańców Jerozolimy. Szczepionek nie otrzymało 5 milionów Palestyńczyków, którzy żyją na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy pod izraelską okupacją wojskową.

„Izraelski program szczepień przeciwko COVID-19 uwypukla zinstytucjonalizowaną dyskryminację, która cechuje politykę rządu izraelskiego wobec Palestyńczyków. Podczas gdy Izrael świętuje rekordową akcję szczepień, miliony Palestyńczyków żyjących pod izraelską kontrolą na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy nie otrzymają szczepionki lub będą musiały czekać na nią znacznie dłużej – nie ma lepszej ilustracji tego, że życie Izraelczyków cenione jest wyżej od życia Palestyńczyków” – powiedział Saleh Higazi, zastępca dyrektora regionalnego na Bliski Wschód i Afrykę Północną w Amnesty International.

„Władze izraelskie muszą zapewnić równe zaopatrzenie w szczepionki Palestyńczykom żyjącym pod ich kontrolą, aby wypełnić zobowiązania wynikające z prawa międzynarodowego” – dodał.

CZYTAJ TAKŻE: W wyniku blokady Strefy Gazy i operacji wojskowych Izraela Palestyna straciła ok. 17 mld dolarów

Izraelskie Ministerstwo Zdrowia nie sformułowało jeszcze publicznie polityki przyznawania szczepionek Palestyńczykom na okupowanych terytoriach.

Przez ponad pół wieku okupacji i egzekwowania systemu zinstytucjonalizowanej dyskryminacji na okupowanych terytoriach, w tym we Wschodniej Jerozolimie, Izrael pozbawił Palestyńczyków ich podstawowych praw i dopuścił się masowych naruszeń praw człowieka. Izrael musi zakończyć swoją dyskryminującą politykę i usunąć wszelkie bariery, które mogą utrudniać Palestyńczykom dostęp do opieki zdrowotnej lub korzystanie z niej – zaznaczyło Amnesty International.

Zobowiązania Izraela wynikające z międzynarodowego prawa humanitarnego obejmują obowiązek zapewnienia i utrzymania „placówek i usług medycznych i szpitalnych, zdrowia publicznego i higieny na terytorium okupowanym, w szczególności w odniesieniu do przyjęcia i stosowania środków profilaktycznych i zapobiegawczych niezbędnych do zwalczania rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych i epidemii”, co zapisano w art. 56 Czwartej Konwencji Genewskiej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 3 stycznia 2021 r. 159 034 Palestyńczyków na terytoriach okupowanych, w tym we Wschodniej Jerozolimie, uzyskało wynik pozytywny na obecność koronawirusa. Od początku pandemii wśród Palestyńczyków odnotowano blisko 1600 zgonów związanych z koronawirusem.

22 grudnia 10 organizacji broniących praw człowieka wydało oświadczenie wzywające Izrael do zapewnienia, że ​​jego kampania szczepień obejmie Palestyńczyków żyjących pod izraelską okupacją.

CZYTAJ TAKŻE: Norwegia obcina fundusze pomocy dla Palestyny przez “nawoływanie do nienawiści wobec Żydów” w szkołach

W dniu 3 stycznia 2021 r. Izraelskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że 435 866 osób w Izraelu uzyskało wynik pozytywny na obecność koronawirusa, odkąd pierwszy potwierdzony przypadek został zgłoszony w lutym 2020 r. W kraju tym zmarło prawie 3400 osób.

Pierwsza partia 313 000 dawek szczepionki COVID-19 dotarła do Izraela na początku grudnia 2020 r., a kraj miał otrzymać 3,8 mln dodatkowych dawek do końca grudnia 2020 r.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy, 19 grudnia premier Izraela Benjamin Netanjahu został jako pierwsza osoba w kraju zaszczepiony przeciwko COVID-19.

Władze palestyńskie mają nadzieję na uzyskanie szczepionek dla Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy w ramach partnerstwa kierowanego przez WHO z organizacjami humanitarnymi znanym jako COVAX, którego celem jest dostarczenie szczepionek do 20% populacji wszystkich krajów uczestniczących. które szczególnie mocno ucierpiały w wyniku pandemii COVID-19.

Kresy.pl / amnesty.org

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply