Portal Middle East Monitor poinformował w piątek, że dzień wcześniej izraelskie władze zburzyły wszystkie domy w palestyńskiej wiosce Al-Araqeeb w Negewie. Wioska jest zamieszkana głównie przez Beduinów. Miejscowość została zburzona 176 raz.

Wioskę po raz pierwszy zrównano z ziemią w lipcu 2010 r. Za każdym razem gdy mieszkańcy Al-Araqeeb odbudowują swoje namioty i małe domy, służby izraelskie zrównują je z ziemią, niekiedy zdarza się to kilka razy w miesiącu.

Zobacz także: Izraelscy żołnierze ranili w lutym 24 palestyńskich dziennikarzy

Domy Al-Araqeeb, zamieszkałe przez ponad 20 palestyńskich rodzin, zbudowane są z drewna, plastiku i falistej blachy.

Położona na pustyni Negew (Naqab) wioska jest jedną z 51 arabskich wiosek w okolicy.  Nieustannie jest celem rozbiórki. Jest to spowodowane planami budowy w okolicy domów dla nowych społeczności żydowskich. Izraelskie buldożery wyburzyły wszystko, od drzew po zbiorniki wodne. Kosztami rozbiórki obciążona jest społeczność beduińska.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Zobacz także: Palestyńczycy próbują powstrzymać budowę nielegalnych zabudowań

Mieszkańcy wioski za każdym razem próbowali ją odbudowywać.

Beduini na Negewie zobowiązani są do przestrzegania tych samych praw co żydowscy obywatele Izraela. Płacą takie same podatki, jednak nie mają prawa korzystać z tych samych praw i usług co Żydzi. Ponadto, władze Izraela wielokrotnie odmawiały przyłączenia miejscowości do krajowej sieci komunikacyjnej, systemu zaopatrywania w wodę i innych istotnych udogodnień.

Izraelski sąd stwierdził w swoim orzeczeniu, że poprzez odbudowę wioski, mieszkańcy „włamali się na grunty państwowe”. Był to powód kolejnej rozbiórki.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

www.middleeastmonitor.com / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz