Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował wczoraj, że Ministerstwo Zdrowia uruchomi w związku z pierwszymi przypadkami zachorowań na koronawirusa w Polsce, w przyszłym tygodniu specjalną infolinię przeznaczoną dla lekarzy; została też uruchomiona sieć informacyjna w ramach RCB, połączona z każdą gminą. Ponadto zwolniony z akcyzy będzie spirytus, który przeznaczony zostanie na produkcję środków biobójczych, a na szpitale przeznaczonych zostanie dodatkowych 98 mln zł.

Dworczyk poinformował na konferencji prasowej, że minister rozwoju Jadwiga Emilewicz została zobowiązana, aby do wtorku przedstawić pakiet propozycji dla firm z branż najbardziej dotkniętych stratami ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa. Chodzi m.in. o branże turystyczną i przewozową.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6638.82 PLN    (30.17%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Już 5 osób zarażonych koronawirusem w Polsce

Ponadto, minister finansów Tadeusz Kościński wyda w poniedziałek rozporządzenie zwalniające z akcyzy spirytus, który przeznaczony będzie na produkcję środków biobójczych. Wiąże się to z rozpoczęciem płynów do dezynfekcji przez Orlen, ma on trafić do szkół pod koniec przyszłego tygodnia.

W przyszłym tygodniu Ministerstwo Zdrowia uruchomi specjalną, specjalistyczną infolinię przeznaczoną wyłącznie dla lekarzy – oświadczył Dworczyk. Sugestie w tej sprawie miały „docierać z terenu”. Z taką propozycją wystąpili też przedstawiciele klubów opozycyjnych na czwartkowym spotkaniu z premierem. To zaskutkowało taką decyzją. W przyszłym tygodniu specjalna infolinia zostanie uruchomiona – wskazał szef KPRM.

CZYTAJ TAKŻE: Mec. Kwaśniewski: Rząd przyjmując specustawę ws. koronawirusa chce urządzić pokaz siły

Zgodnie z zaleceniem prmiera zostały uruchomione specjalne kanały komunikacyjne w ramach Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Jest połączenie z każdą gminą, czyli zostało uruchomionych ponad 2500 kontaktów w sytuacjach, kiedy będzie to potrzebne – podkreślił Dworczyk. Sieć informacyjna ma „dyżurować przez 24 godziny na dobę”.

Szef KPRM powiedział też, że w piątek zostały podpisane rozporządzenia na mocy których ponad 98 mln zł trafi do szpitali w całej Polsce – „jeszcze dzisiaj Ministerstwo Finansów dokona przelewów, tak, że środki finansowe na kontach szpitali powinny się pojawić najdalej we wtorek” – mówił.

Łącznie koronawirusa w Polsce stwierdzono u czterech osób. Dwóch pacjentów leczy się w Szczecinie, jeden we Wrocławiu, jeden w Ostródzie.

Kresy.pl / rmf24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz