Już 5 osób zarażonych koronawirusem w Polsce

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował w piątek na konferencji prasowej, że u kolejnych czterech osób testy potwierdziły obecność koronawirusa SARS-Cov-2. Tym samym liczba zainfekowanych koronawirusem w Polsce wzrosła do pięciu.

Szumowski podał, że jeden z zarażonych przyjechał do Polski z Niemiec autobusem razem z mężczyzną, który był pierwszą osobą w Polsce, u której wykryto koronawirusa. Obecnie chory ten przebywa w Ostródzie. Dwie inne zarażone osoby to małżeństwo ze Szczecina, które przyjechało samochodem z Włoch. Ostatnia chora osoba jest z Wrocławia, a zaraziła się prawdopodobnie w Wielkiej Brytanii.

Życie żadnego z pacjentów nie jest zagrożone – przekonywał minister zdrowia. Większość z nich jest w stanie stabilnym. Są to osoby młode lub w średnim wieku.

Jak wynika ze słów Szumowskiego, dwoje z pacjentów zgodnie z instrukcjami zgłosiło się do służ sanitarnych po powrocie z obszaru wysokiego ryzyka, mimo iż nie było u nich objawów chorobowych. Zostali oni objęci kwarantanną domową, a gdy poczuli objawy chorobowe, zostali skierowani do szpitala i objęci opieką medyczną.

Pacjent z Wrocławia zgłosił się do służb medycznych już z objawami zakażenia. Obecnie służby sanitarno-epidemiologiczne starają się dotrzeć do osób, które miały z nim kontakt.

Zdaniem Łukasza Szumowskiego z pewnością będą kolejne przypadki infekcji koronawirusem w Polsce. „Nic się nie zmienia, jeśli chodzi o procedury. Mamy taki stan jak przed dzisiejszym dniem. Staramy się ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa” – cytuje jego słowa portal Wirtualna Polska. Obecnie pod nadzorem Sanepidu jest ponad 6 tys. osób, kilkaset poddano kwarantannie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, pierwszy przypadek infekcji koronawirusem w Polsce potwierdzono w nocy z 3 na 4 marca br.  Chory jest 66-latek, którego hospitalizowano w Zielonej Górze. Jego stan jest dobry.

Wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2 choroba zakaźna COVID-19 pojawiła się w środkowych Chinach w grudniu. Według Światowej Organizacji Zdrowia od początku epidemii do czwartku na świecie odnotowano ponad 95 tys. przypadków infekcji SARS-CoV-2 , z czego 80,5 tys. w Chinach. Do tej pory zmarło na nią 3015 osób. W przypadku Europy zdecydowanie największym ogniskiem koronawirusa są Włochy (3089 zarażonych i 107 zmarłych).

Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Może też wywoływać zapalenie płuc.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Izraelscy naukowcy od czterech lat pracowali nad koronawirusem

Kresy.pl / wp.pl / pap.pl / who.int

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz