Komitet Wsparcia Dziennikarzy poinformował, że w samym lutym Izrael dopuścił się 84 przypadków pogwałcenia praw palestyńskich dziennikarzy – pisze Middle East Monitor.

W niedzielę 1 marca, Komitet Wsparcia Dziennikarzy przedstawił przewinienia Izraela względem dziennikarzy z Autonomii Palestyny – pisze portal. Doszło do 84 nadużyć w tym 24 przypadków strzelania w kierunku reporterów.

Palestyńczycy mieli zostać postrzeleni gumową amunicją pokrytą metalem. Próbowano też zatuszować przypadki nadużywania władzy przez izraelskie wojsko. Ośmiu palestyńskich dziennikarzy zostało aresztowanych, czterech z nich ciągle przebywa w więzieniach. Według informacji portalu, sześciu z nich zostało pozbawionych prawa do spotkania się z prawnikiem.

Żołnierze mają dopuszczać się konfiskaty dokumentów świadczących o zatrudnieniu dziennikarzy, a także przetrzymywać pracowników mediów w aresztach domowych bez podawania przyczyn i bez wyroków.

Nie tylko dziennikarze dostają się pod ostrzał izraelskich mundurowych. Jak już pisaliśmy, ośmioletni Palestyńczyk został postrzelony przez izraelskiego policjanta we wtorek 11 lutego br. na terenie okupowanej Wschodniej Jerozolimy.

Do wydarzenia doszło we wtorek 11 lutego br. we Wschodniej Jerozolimie. Jak mówią świadkowie i rodzina dziecka, policjant postrzelił chłopca gdy ten wybiegał ze sklepu z kanapkami. Mundurowy użył metalowych kul pokrytych gumą, medycy twierdzą jednak, że siła strzału była na tyle duża, że mogła spowodować poważne uszkodzenia mózgu.

“Malek (imię chłopca) jest przytomny, ale jego stan jest ciężki. Pocisk spowodował uszkodzenia twarzy i czaski” – mówił ojciec dziecka w rozmowie z Middleeasteye.

Mimo starań lekarzy nie udało uratować się oka postrzelonego chłopca.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz też: Próba podpalenia palestyńskiej szkoły

Izraelczycy zajęli Zachodni Brzeg Jordanu i wschodnią Jerozolimę w czasie wojny z 1967 roku i rozpoczęli od razu akcję żydowskiego osadnictwa na tych terenach, które pod osłoną armii okupacyjnej są wyłączone spod zarządu władz Autonomii Palestyńskiej. Nieustanna rozbudowa nielegalnych osiedli żydowskich podważa możliwość powstania niezależnej Palestyny. Dzisiaj około 700 tysięcy Żydów, czyli jedna dziesiąta liczby zamieszkującej w sąsiednim Izraelu, żyje na palestyńskich terytoriach okupowanych.

Kresy.pl/MiddleEastMonitor

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply